کد خبر: 9569
تاریخ انتشار: ۵ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۹
علامه طباطبایی

در این متن برش هایی از کتاب سنن النبی مرحوم علامه طباطبایی را می خوانید

رویکردامروز رسول خدا بر روی زمین غذا می‌خورد و همانند بندگان می‌نشست و کفش خود را با دست خویش وصله می کرد و بر درازگوش لخت سوار می شد و شخص دیگری را هم‌ردیف خود سوار می‌نمود.

بی آنکه خجالت بکشد نیازهای خویش را از بازار تهیه می‌کرد و به سوی خانه حمل می فرمود. به هر کس که می رسید ابتدا سلام می کرد چه آن شخص ثروتمند بود چه فقیر، چه کوچک بود و چه بزرگ. اگر پیامبر را برای صرف چیزی دعوت می‌کردند آن را کم نمی شمرد هرچند که آن چیز "خرمایی مانده" بود.

هیچ‌گاه فقیری را به خاطر فقر یا بیماری اش تحقیر نمی‌کرد و از هیچ سلطانی به خاطر ملکش نمی ترسید. فقیر و سلطان را به یک نحو به سوی خدا دعوت می‌فرمود و این و آن در نظرش یکسان بود.

رسول خدا کراهت داشت که کسی برای او از جای برخیزد و مردم به همین خاطر جلوی پای رسول خدا بلند نمی شدند اما موقع رفتن، همراه حضرت برخاسته و تا درب خانه همراهی می‌کردند.

هنگامی که رسول خدا می‌خواست لشکری را بفرستد به امیر خصوصا و لشکر را عموما امر به تقوی و ترس از خدا می‌کرد. سپس می‌فرمود به نام خدا و در راه خدا با کافران بجنگید، مکر نکنید، خیانت نورزید، درختان خرما را آتش نزنید و آنها را با آب غرق نکنید، درختان میوه دار را نبرید و مزارع را آتش نزنید./روستانیک

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین