قیمت مسکن

تعداد معاملات مسکن در پایتخت در مهرماه امسال نسبت به شهریور رشد ۲۱ درصدی داشته اما میانگین رشد قیمت مسکن در تهران کمتر از یک درصد بوده است.

رویکردامروز دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی جزئیات بازار مسکن مهر ماه در تهران را منتشر کرد که بر اساس آن به دلیل ثبت ۳۴۵۷ فقره مبایعه نامه، تعداد معاملات مسکن در این ماه نسبت به ماه قبل (شهریور) که تنها ۲۸۵۵ فقره معامله مسکن انجام شده بود، ۲۱ درصد رشد داشته است.

بر اساس اعلام این دفتر، متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در مهر ماه در تهران، ۱۲ میلیون و ۸۴۸ هزار و ۱۰۰ تومان بود که نسبت به ماه گذشته که این شاخص، ۱۲ میلیون و ۷۲۲ هزار و ۶۰۰ تومان در هر متر مربع برآورد شده بود، رشد بسیار اندک ۰.۹ درصد (کمتر از یک درصد) را نشان می دهد.

به گفته کارشناسان، این اتفاق در بازار مسکن مهرماه پایتخت بسیار نادر است چرا که در سال های اخیر همواره افزایش معاملات با افزایش قیمت همراه بود. با این حال در مهر ماه امسال برای نخستین بار در سال های اخیر، افزایش معاملات مسکن سبب افزایش قیمت نشده است.

مهمترین دلیل افزایش اندک متوسط قیمت مسکن در مهر ماه، افزایش قیمت در مناطق شمالی و گران قیمت پایتخت بوده است.

این در حالی است که متوسط قیمت در مناطق میانی و متوسط نشین پایتخت شامل مناطق ۹، ۱۰، ۱۱، ۱۴، ۱۵، ۲۱ و ۲۲ کاهشی بوده است.

اما نرخ ها در مناطق جنوبی و قدیمی پایتخت که عنوان بافت فرسوده را بر خود یدک می کشند، افزایشی بود. به نظر می رسد علت افزایش قیمت در مناطق ۱۲، ۱۳، ۱۶، ۱۷، ۱۸ و ۱۹، افزایش تعداد معاملات مسکن در بافت های فرسوده و نیز خانه های ارزان قیمت بوده باشد. به خصوص که بسیاری از خانوارهای واقع در دهک های ۴ تا ۷ که در گذشته توان خرید در مناطق مرکزی و غربی تهران را داشتند، در حال حاضر تنها قدرت خرید مسکن در محله های ارزان قیمت جنوبی پایتخت یا بافت های فرسوده را دارند.

تعداد معاملات مسکن در مناطق ۲۱ و ۲۲ در مهر ماه نسبت به شهریور ماه از رشد چندانی برخوردار نیست امام مناطق ۱۰، ۱۳، و ۱۵ رشد قابل توجهی از نظر تعداد معاملات مسکن داشته اند.

همین اتفاق برای منطقه ۲ تهران نیز رخ داده که تعداد معاملات در مهر ماه نسبت به شهریور امسال رشد ۲۴.۱ درصد رشد داشت اما قیمت در آن از روند نسبتا با ثباتی برخوردار بود و ۴۰۰ هزار تومان در هر متر مربع رشد قیمت رخ داده است.

با این حال در منطقه یک تهران که ماه گذشته متوسط قیمت مسکن ۲۴ میلیون و ۸۱۰ هزا رو ۴۰۰ تومان در هر متر مربع تعیین شده بود، در مهر ماه امسال این شاخص به ۲۸ میلیون و ۱۷۲ هزار و ۵۰۰ تومان در هر متر مربع رسید که رشد ۳.۲ میلیون تومانی در یک ماه داشته و بیشترین میزان رشد قیمت در یک ماه گذشته در مناطق ۲۲ گانه تهران محسوب می شود.

گفتنی است در مهر ماه سال گذشته ۹ هزار و ۵۶۱ فقره معامله مسکن به ثبت رسیده بود که نسبت به مهر ماه امسال ۶۳.۸ درصد تعداد معاملات مسکن بیشتر بود.

همچنین متوسط قیمت مسکن در ماه مشابه سال قبل (مهر ۹۷) ۸ میلیون و ۶۳۳ هزار و ۸۰۰ تومان در هر متر مربع بود که این شاخص در ماه گذشته (مهر ۹۸) ۱۲ میلیون و ۸۴۸ هزار و ۱۰۰ تومان تعیین شد و رشد ۳۲.۸ درصدی داشته است.

منبع: مهر

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین