کد خبر: 894
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۴
میلاد نوریان

دفعه قبل یعنی چند سال پیش که رفته بودم عراق، نوع برخوردها پنجاه-پنجاه بود. یعنی هم برخوردهای خوب دیدم و هم رفتارهایی که چندان مناسب نبودند. این بار هم به مدد تبلیغات چند ماهه اخیر در فضای مجازی با این پیش زمینه رفتم که اوضاع خراب و شکرآب است. با گارد بسیار بسته‌ای وارد این کشور شدم و حتی پیش خودم فکر می‌کردم که آن ور مرز عراقی‌ها با چوب و چماق منتظر ایستاده‌اند برای استقبال از ایرانی‌ها! واقعا چنین تصوری داشتم!

رویکرد امروز، میلاد نوریان: دفعه قبل یعنی چند سال پیش که رفته بودم عراق، نوع برخوردها پنجاه-پنجاه بود. یعنی هم برخوردهای خوب دیدم و هم رفتارهایی که چندان مناسب نبودند. این بار هم به مدد تبلیغات چند ماهه اخیر در فضای مجازی با این پیش زمینه رفتم که اوضاع خراب و شکرآب است. با گارد بسیار بسته‌ای وارد این کشور شدم و حتی پیش خودم فکر می‌کردم که آن ور مرز عراقی‌ها با چوب و چماق منتظر ایستاده‌اند برای استقبال از ایرانی‌ها! واقعا چنین تصوری داشتم!

اما از بدو ورود به این کشور چیز دیگری دیدم و اوضاع به کلی متفاوت بود. میهمان‌نوازی عراقی‌ها شوکه‌ام کرده بود و حتی مشکوک بودم به اوضاع! اما در تمام طول مسیر هیچ رفتار ناشایستی ندیدم و فقط شرمندگی‌ام بیشتر می‌شد.

ضرب‌المثلی هست که می‌گوید اگر می‌خواهی بدانی یک خانواده چه نظری نسبت به شما دارند، ببین بچه‌های آن خانواده با شما چطور رفتار می‌کنند! چون آنها جلوی بچه‌های خود درباره‌ی شما حرف می‌زنند و بچه‌ها محل بروز رفتار صادقانه‌اند. آنها همان چیزی را نسبت به شما انعکاس می‌دهند که درباره‌ی شما شنیده‌اند. و بدون اغراق، رفتار کودکان عراقی با ما بسیار محبت‌آمیز و شیرین و صمیمی بود. آنها ایران را به خوبی می‌شناختند و وقتی می‌فهمیدند از ایران راهی این سفر شده‌ایم، اهلا و سهلا می‌گفتند.

در مدت اقامتم در عراق نیز به کمک گوگل ترانسلیت با جوانان عراقی زیادی صحبت کردم. هیچ‌کدام بعد از اینکه می‌فهمیدند ایرانی هستم تغییری در رفتارشان ایجاد نشد و خیلی‌ها هم موقع خداحافظی می‌خواستند که با هم عکس بگیریم.

نسل جدید عراق در طول دو دهه اخیر تحولات بسیاری را در کشور خود تجربه کرده‌اند. تجربه‌ی جنگ‌های خونین و ناامنی، تجربه‌ی حکمرانان مرتجعی مثل صدام، تجربه‌ی حضور داعش، تجربه‌ی اشغال نظامی توسط دولت‌های غربی و امثال اینها. علی‌رغم همه‌ی تبلیغات منفی علیه ایران، آنها تمایل زیادی به برقراری ارتباط با ایران نشان می‌دهند. بسیاری از آنها برای ادامه‌ی تحصیل در ایران ابراز علاقه می‌کنند و در کل نسبت به ایران ذهنیت مثبتی پیدا کرده‌اند.

کاش قدر این فرصت پیش‌آمده را بدانیم و تلاش‌هایمان در جهت حفظ و تقویت این برادری باشد. همه‌ی ما به سهم خود می‌توانیم نقش ایفا کنیم و به جای افتادن در دام کینه‌توزی به مستحکم‌تر شدن این پیوند کمک کنیم. حتی به قدر لایک و فوروارد نکردن یک کلیپ که از صحت آن اطمینان نداریم.
.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین