کد خبر: 7138
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸
مسابقات والیبال

بیستمین دوره قهرمانی آسیا والیبال به میزبانی ایران برگزار می شود.

رویکرد امروز بیستمین دوره رقابت های والیبال قهرمانی آسیا از ۲۲ شهریور با حضور ۱۶ تیم در تهران آغاز می شود و ۸ تیم برتر راهی رقابت های انتخابی المپیک در چین می شوند.

در این دوره رقابت ها ایران، استرالیا، قطر، سریلانکا، ژاپن، چین تایپه، تایلند، هنگ کنگ، قزاقستان، چین،  عمان، هند، کره جنوبی، اندونزی، کویت و پاکستان در چهار گروه چهارتیمی به رقابت با یکدیگر می پردازند.

تیم ملی والیبال ژاپن با ۹ قهرمانی، ۳ نایب قهرمانی و ۳ مقام سومی پرافتخارترین تیم آسیاست. بعد از آن ها کره جنوبی با ۴ قهرمانی قرار دارد. چین و ایران هم ۳ و ۲ قهرمانی دارند. اولین دوره رقابت های قهرمانی آسیا  سال ۱۹۷۵ برگزار شد.

۱- ۱۹۷۵

این رقابت ها به میزبانی ملبورن برگزار شد و در دوره ای که ایران غایب بود؛ تیم ژاپن مقام قهرمانی رسید. این دوره با حضور هفت تیم برگزار شد.

۲- ۱۹۷۹

میزبان دومین دوره رقابت ها بحرین بود و ایران اولین دوره حضورش در این رقابت ها را تجربه کرد. ایران در گروه C با تیم های کره جنوبی، سنگاپور و یمن جنوبی هم گروه بود. ایران با دو پیروزی و یک شکستی که برابر کره جنوبی متحمل شد، در جایگاه دوم قرار گرفت. ایران برای کسب رده های پنجم تا هشتم به مصاف کویت، هند و عراق رفت و فقط برابر کویت به برتری رسید. تیم ملی والیبال ایران در نهایت در جایگاه ششم رقابت ها قرار گرفت. چین در این دوره قهرمان شد.

۳- ۱۹۸۳

این دوره با غیبت ایران به میزبانی توکیو ژاپن برگزار شد و در نهایت تیم میزبان مقام قهرمانی را از آن خود کرد.

۴- ۱۹۸۷

این دوره که کویت میزبان بود قهرمانی جز ژاپن نداشت . ایران در آخرین بازی خود در این رقابت ها ۳ بر یک عراق را از پیش رو برداشت و نهم شد.

۵- ۱۹۸۹

کره جنوبی در رقابت هایی که خودش میزبان بود توانست اولین قهرمانی اش را در این رقابت ها کسب کند. ایران در این دوره هشتم شد.

۶- ۱۹۹۱

ژاپن در دوره ای که استرالیا میزبان بود به چهارمین قهرمانی خود رسید. کره جنوبی و چین هم دوم و سوم شدند. ملی پوشان ایران نیز در این رقابت ها در جایگاه هفتم قرار گرفت.

۷- ۱۹۹۳

تیم ملی در این دوره و در گروه مقدماتی برابر ژاپن و نیوزلند شکست خورد. در مرحله دوم نیز ایران دو شکست ۳ بر صفر برابر استرالیا و چین متحمل شد و برای قرار گرفتن در یکی از رده های پنجم تا هشتم به مصاف تایلند رفت و با برتری برابر این تیم حریف استرالیا شد. پیروزی برابر استرالیا به منزله پنجمی ایران در این رقابت ها بود.

۸- ۱۹۹۵

در این دوره که در کره جنوبی برگزار شد، ۱۴ تیم حاضر بودند و ایران با ژاپن، استرالیا و پاکستان هم گروه شد. پیروزی برابر پاکستان و استرالیا ایران را به مرحله بعد رساند اما شکست برابر چین و کره جنوبی سبب شد ایران چهارم شود و بهترین رده خود را در این رقابت ها به دست آورد.

۹- ۱۹۹۷

میزبان این رقابت ها قطر بود و چین دوباره توانست با کنار زدن ژاپن به مقام قهرمانی برسد. این دوره با نزول ایران همراه بود و تیم ملی در جایگاه ششم قرار گرفت.

۱۰- ۱۹۹۹

اولین میزبانی ایران در قهرمانی آسیا به سال ۱۹۹۹ برمی گردد. ایران در گروه مقدماتی اندونزی و قطر را شکست داد و به مرحله بعد رفت. در دور دوم ایران با تیم های قوی هم گروه شد و شکست برابر کره جنوبی و ژاپن مانع صعود ایران به نیمه نهایی شد. ملی پوشان برابر پاکستان و چین تایپه پیروز شدند و در نهایت در جایگاه پنجم قرار گرفتند. چین هم قهرمان و استرالیا نایب قهرمان شد.

در این دوره بهنام محمودی ارزشمندترین بازیکن جام شد.

۱۱- ۲۰۰۱

در سال ۲۰۰۱ ایران با ژاپن و هنگ کنگ هم گروه شد و یک برد و یک شکست را به دست آورد. در یک چهارم نهایی نیز ایران برابر چین و هند شکست خورد و با برتری برابر عربستان و چین تایپه در جایگاه پنجم جای گرفت.

۱۲- ۲۰۰۳

در دوره ای که چینی ها میزبانی رقابت ها را در دست داشتند بازهم یک تیم از شرق آسیا یعنی کره جنوبی به مقام قهرمانی رسید.  ایران هم در این دوره در مرحله گروهی بالاتر از ژاپن، قطر و نیوزلند قرار گرفت و در دور دوم هم در مصاف با کره جنوبی، هند و ژاپن دوم شد و به نیمه نهایی رفت. پیروزی ۳ بر ۲ برابر استرالیا باعث شد ایران برای اولین بار در این رقابت ها روی سکو برود و مدال برنز را به دست آورد.

۱۳- ۲۰۰۵

در سال ۲۰۰۵ تایلند میزبانی قهرمانی آسیا را برعهده داشت و ایران در یک چهارم نهایی برابر استرالیا و ژاپن به برتری رسید و برابر کره جنوبی شکست خورد تا برای جایگاه های پنجم تا هشتم رقابت کند. ایران ابتدا قطر را برد اما به چین تایپه باخت و ششم شد.

۱۴- ۲۰۰۷

در این دوره که به میزبانی اندونزی برگزار شد ایران بازهم از گروه خود صعود کرد اما در دومین مرحله گروهی و در مصاف با استرالیا، ژاپن و کره جنوبی کاری از پیش نبرد و در نهایت پنجم شد.  استرالیا برای اولین بار در این دوره قهرمانی شد. محمد محمد کاظم نیز امتیازآورترین بازیکن رقابت ها شد.

۱۵- ۲۰۰۹

در مرحله گروهی این دوره ایران بالاتر از چین، ویتنام، سریلانکا و هنگ کنگ قرار گرفت و به دور بعد رفت. در دور دوم دو پیروزی برابر قزاقستان و چین تایپه ایران را به نیمه نهایی برد. در نیمه نهایی بازیکنان ایران برابر کره جنوبی ۳ بر ۲ پیروز شد و برای اولین بار به فینال رسید. در فینال اما ژاپن مانع اولین قهرمانی ایران شد. محمد موسوی در این دوره بهترین مدافع و سعید معروف بهترین بازیکن شد.

۱۶- ۲۰۱۱

در سال ۲۰۱۱ ایران برای دومین بار میزبان شد و در دور اول هند، چین تایپه و افغانستان را از پیش رو برداشت. در مرحله دوم نیز ژاپن و پاکستان مغلوب ملی پوشان ایران شدند تا میزبان به یک چهارم نهایی برسد. پیروزی ۳ بر صفر برابر سریلانکا ایران را به نیمه نهایی برد و به تیم کره جنوبی رساند. پیروزی ۳ بر یک ایران را برای دومین بار به فینال رساند اما این بار برخلاف فینال قبل ایران با نتیجه ۳ بر یک چین را شکست داد و اولین قهرمانی خود را در آسیا به دست آورد.

آرش کمالوند در این رقابت ها ارزشمندترین بازیکن شد. امیر حسینی بهترین پاسور و فرهاد ظریف بهترین لیبروی جام شدند. اولین قهرمانی ایران در آسیا با سرمربی گری ولاسکو به دست آورد.

۱۷- ۲۰۱۳

در دوره ای که دوبی امارات میزبان بازی ها بود ایران برای دومین بار مقام قهرمانی را از آن خود کرد و این بار با پیروزی ۳ بر صفر برابر کره جنوبی به مقام اولی رسید. در این دوره سعید معروف بهترین بازیکن رقابت ها شد. امیر غفور بهترین اسپکر، فرهاد ظریف بهترین لیرو، سعید معروف بهترین پاسور و محمد موسوی بهترین مدافع لقب گرفتند. سرمربی گری تیم ملی هم برعهده ولاسکو بود.

۱۸- ۲۰۱۵

بعد از یک دوره وقفه بازهم ایران میزبان رقابت ها شد اما این بار ژاپن مانع قهرمانی تیم ملی ایران شد. ژاپنی ها در فینال ۳ بر یک پیروز شدند و برای هشتمین بار قهرمان شدند.

مصطفی شریفات، فرهاد پیروت پور، پوریا فیاضی و حمزه زرینی در میان برترین های جام قرار گرفتند.

۱۹- ۲۰۱۷

در این دوره ایران چین تایپه، پاکستان و عراق را از پیش رو برداشت و در دور دوم هم کار سختی برابر استرالیا و چین نداشت و به یک چهارم نهایی رسید. در این مرحله ایران در کمال تعجب البته نه با بازیکنان اصلی برابر اندونزی شکست خورد و  با برتری برابر استرالیا و چین جایگاه پنجم را به خود اختصاص داد. در این دوره ژاپن نهمین قهرمانی خود را در آسیا کسب کرد.

۲۰- ۲۰۱۹

ایران بازهم میزبانی این رقابت ها را به دست آورد و برای قرار گرفتن در میان ۸ تیم برتر و صعود به رقابت های انتخابی تیم ملی با بازیکنان اصلی در رقابت ها حاضر می شود.

والیبال قهرمانی آسیا 2019

والیبال قهرمانی آسیا 2019

منبع:جماران

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین