کد خبر: 6974
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۶
دادگاه

زن آرایشگر که با جراحی غبغب یکی از مشتریانش باعث نقص عضو او شده بود از سوی دادگاه جرایم پزشکی به پرداخت دیه محکوم شد.

رویکرد امروز زن جوان که برای شکایت به دادسرا مراجعه کرده بود به قاضی پرونده گفت: از سال‌ها قبل به خاطر داشتن غبغب بزرگ ناراحت بودم. زیر چانه‌ام به شکلی بود که در همان نگاه اول باعث جلب توجه اطرافیان می‌شد و من از این نگاه‌های تمسخرآمیز بشدت آزرده می‌شدم. خیلی تلاش کردم با ورزش و رژیم غذایی از شر این برآمدگی آزاردهنده زیر چانه‌ام خلاص شوم اما فایده‌ای نداشت تا اینکه در آستانه چهل سالگی تصمیم گرفتم برای مشاوره پیش چند پزشک بروم اما هزینه‌های جراحی بشدت بالا بود و از عهده آنها برنمی آمدم.

هر روز ساعت‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی به‌دنبال مرکز جراحی خوب با قیمت مناسب می‌گشتم. این شرایط ادامه داشت تا اینکه آگهی وسوسه‌کننده‌ای در یکی از کانال‌های مجازی توجهم را جلب کرد. مشاهده تصاویر قبل و بعد از جراحی‌های زیبایی جالب توجه بود. از طرفی وقتی نظرات کاربران را می‌خواندم همه از هزینه کم جراحی‌ها گفته بودند و از نتیجه کار رضایت داشتند. بلافاصله با شماره مورد نظر تماس گرفتم.

زن جوانی از آن سوی خط تلفن، پاسخ داد و با ارائه توضیحاتی، وقت مشاوره حضوری تعیین کرد. همه شرایط عالی به نظر می‌رسید اما فقط یک موضوع مرا دچار تردید کرده بود آن هم مکان انجام عمل جراحی بود، چرا که متوجه شدم این زن جراحی را در خانه‌اش انجام می‌دهد.

روز مشاوره، به خانه آن زن رفتم و از نزدیک اتاق و تجهیزات جراحی اش را دیدم. روی یکی از دیوارها چند مدرک به زبان انگلیسی به چشم می‌خورد. شرایط آن اتاق هیچ شباهتی به یک کلینیک جراحی نداشت اما زن میانسال آنقدر با اطمینان از کارش صحبت می‌کرد که بالاخره به انجام جراحی در آن اتاق متقاعد شدم.

سیما در ادامه ماجرا گفت: طبق گفته زن میانسال قرار بود جراحی بدون برش و با ساکشن انجام شود اما وقتی کار شروع شد و داروی بی‌حسی را تزریق کردند او تیغ جراحی را برداشت و برش عمیقی زیر گردنم زد. نمی‌توانستم واکنشی نشان دهم. حدود دو ساعت بعد با گردن باندپیچی شده سوار آژانس شده و به خانه رفتم. احساس درد و ناراحتی زیادی داشتم فکر می‌کردم چند روز بعد بهتر می‌شوم اما هر چه می‌گذشت جای جراحی نه تنها خوب نشد بلکه مدام خونریزی و درد داشت.

شکایت از زن آرایشگر

خانواده «سیما» وقتی متوجه انجام این جراحی غیراصولی شدند سراغ زن میانسال رفته و او را تهدید به شکایت کردند.

یک ماه پس از این جراحی، جای جراحتی عمیق و بد شکل زیر گردن سیما خودنمایی می‌کرد. بنابراین با اصرار خانواده‌اش به دادسرای ناحیه ۱۹(جرایم پزشکی و دارویی) تهران رفت و علیه زن میانسال شکایت کرد.

در نخستین جلسه بازپرسی زن میانسال، اظهارات شاکی را تکذیب کرد و گفت: «من آرایشگرم و یکی از اتاق‌های خانه‌ام را هم به همین کار اختصاص داده ام. این خانم - سیما- چند وقت پیش با گردن باندپیچی شده برای خرید دستگاه تتو پیش من آمد اما معامله‌مان نشد. فکر می‌کنم او برای تسویه حساب با من، این داستان را ساخته و من موضوع جراحی را قبول ندارم.»

اما در مقابل این اظهارات، شاکی مدارکی از جمله پرینت پیامک‌هایی که بین او و زن آرایشگر ردو بدل شده ، رسید پولی که واریز شده بود و مدارک مراجعه به بیمارستان را ارائه داد و قصور زن آرایشگر را ثابت کرد. به این ترتیب پرونده برای تعیین دقیق میزان قصور به پزشکی قانونی فرستاده شد و اعضای کمیسیون سه نفره برش غیراصولی روی گردن به طول حدود ۷ سانتیمتر را تأیید کردند و زن آرایشگر به‌دلیل انتخاب روش درمانی و تکنیک نادرست و ایجاد جراحتی جبران‌ناپذیر برای بیمار به میزان ۱۵ درصد مقصر شناخته شد. همچنین پرونده این زن به‌دلیل مداخله او در امر پزشکی از جنبه کیفری نیز مورد بررسی قرار گرفت که بزودی اعلام نتیجه خواهد شد.

پس از صدورکیفرخواست با موضوع ایراد صدمه بدنی غیرعمدی و دخالت در امور پزشکی، پرونده برای رسیدگی به شعبه ۱۰۴۳ دادگاه کیفری ۲(مجتمع شهید قدوسی) به ریاست قاضی محبوب افراسیاب ارسال شد. قاضی پس از بررسی شواهد و مدارک، شنیدن اظهارات طرفین و نظریه پزشکی قانونی، زن آرایشگر را به پرداخت ۱۵ درصد دیه کامل انسان محکوم کرد. تحقیقات در این پرونده برای اثبات دخالت این زن در امور پزشکی همچنان ادامه دارد.

منبع:مشرق

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین