کد خبر: 6788
تاریخ انتشار: ۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۳
گروه تروریستی

شبکه القاعده در سطح جهان بخصوص در غرب آفریقا و شمال غربی سوریه گسترش یافته است.

رویکرد امروز طالبان در افغانستان قدرتمند باقی مانده است، جایی که می‌تواند به میزبان مطمئنی برای القاعده - و جایی که داعش امکان بازیابی دوباره پیدا کند تبدیل شود.  شبکه القاعده در سطح جهان بخصوص در غرب آفریقا و شمال غربی سوریه گسترش یافته است.  عدم موفقیت آمریکا در شکست جنبش جهادی سلفی ، که القاعده و دولت اسلامی تنها دو گروه از آن‌ها هستند، با وجود ۱۸ سال تلاش هماهنگ ، ناشی از تعریف نادرست دستگاه‌های امنیتی از تهدید، عدم شناسایی مرکز صحیح ثقل و عدم تمرکز کافی است.  تلاش برای آسیب شناسی این بحران همچنان در جریان است.

کل داعش و نه عناصر خاص آن ، هر لحظه با امکان حمله، ایالات متحده و اروپا را تهدید می کند. سیاست ایالات متحده و چارچوب قانونی آمریکا ، دشمن را آن دسته از افراد و گروههای خاص توصیف کرده است که می توانند از طریق منافع آمریکایی یا غربی حملات تروریستی را فعال و هدایت کنند.  این تعریف کلی از دشمن ، جنبش ایدئولوژیک وسیع تری را در خود نمی‌گنجاند که داعش ، القاعده و سایر گروه های نامگذاری شده بخشی از آن باشند - جنبش‌هایی که با هدف اتحاد در تحمیل خشونت خود بر مسلمانان و سرانجام ، در سراسر جهان هستند.

 ایدئولوژی آن ، مرکز بزرگ ثقل جنبش سلفی و جهادی است. این ایدئولوژی منبع قدرتمندی است که به جنبش اجازه می‌دهد تا پس از شکست‌ها بهبود یابد و دوباره و مجدداً بازسازی شود. حداقل از دهه ۱۹۶۰ و حداکثر به نوعی از اوایل اسلام تاکنون این روند فکری شکل گرفته و موجود بوده است.  ایدئولوژی سلفی-جهادی روندی در اسلام را ترسیم می کند ، که پایه‌ی وجود یک عقیده جهادی مبنی بر استفاده از نیروی مسلح همه مسلمانان می باشد.

منبع:خلیج فارس

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین