توسطی

رئیس اتحادیه ماشین آلات صنعتی با اشاره به تخلف مکرر شرکت های دولتی در حوزه قیمت گذاری گفت: در روزهای پایانی سال واکنش خاصی نشان دادیم اما همین کارخانه ابتدای امسال قیمت کالاهای تولیدی را ۱۰ درصد افزایش داد.

رویکرد امروز برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع چالش های اصناف و آسیبهای نظام توزیع و قیمت گذاری و با حضور دکتر علی توسطی نماینده اتاق اصناف تهران و ایران و رئیس اتحادیه ماشین آلات صنعتی کشاورزی ساختمانی از شبکه رادیو گفت و گو پخش شد.

توسطی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: اصناف بخش قابل توجهی از بخش خصوصی کشور را تشکیل داده و از بزرگ ترین کمیت های جامعه است.

وی افزود: با وجود سهم ۱۷,۵ درصدی اصناف در تولید ناخالص داخلی اما اصناف هیچ وقت در عرصه سیاست گذاری، تصمیم گیری و تأثیرگذاری نقش نداشتند.

نماینده اتاق اصناف تهران و ایران با انتقاد از اینکه اصناف نقشی در حوزه قیمت گذاری ندارند گفت: خود اصناف قربانی پدیده گرانی و گران فروشی هستند چراکه سازمان حمایت از مصرف کننده و وزارتخانه مربوطه از ابتدا تا انتهای قیمت گذاری برخی کالاهای اساسی را در اختیار دارند.

توسطی با اشاره به نحوه تأثیرگذاری اصناف در قیمت گذاری ها بیان کرد: اصناف پیشنهادات خود را به اتحادیه ها پیشنهاد می دهند تا طبق روال قانونی به اتاق اصناف تهران و یا شهرستانها ارجاع داده شود. اتاق اصناف هم این موضوع را در کمیسیون نرخ گذاری به گونه ای بررسی می کند تا آسیبی متوجه صنف و مردم نشود اما در نهایت مصوبات به کمیسیون نظارت، متشکل از دولتی ها، رفته و دولتی ها حرف آخر را می زنند.

رئیس اتحادیه ماشین آلات صنعتی کشاورزی گفت: عوامل مختلف از ثبت سفارش کالا گرفته تا حمل و نقل و صادرات بر قیمت نهایی کالا تاثیرگذار هستند اما متاسفانه فقط فروشنده دیده می شود. تعزیرات حکومتی علاوه بر برخورد با تخلفات شرکت های خصوصی باید به بخش دولتی هم ورود کند.

وی با اشاره به شاهد مثالی در این باره گفت: دو شرکت بزرگ دولتی تولید کننده پمپ های آب و الکتروموتورهای صنعتی در استان های آذربایجان قیمت قطعی کالای صنعتی در این حوزه را تعیین می کنند. یکی از این شرکت های تولیدی در اسفند ماه ۱۳۹۷، قیمت کالای تولیدی را تا ۱۰ درصد افزایش داد درحالیکه تا قبل از آن قیمت ها را افزایش داده بود و از ارز دولتی هم استفاده می کرد. ما در روزهای پایانی سال واکنش خاصی نشان دادیم اما همین کارخانه مجدداً در ابتدای امسال قیمت کالاهای تولیدی را ۱۰ درصد افزایش داد.

نماینده اتاق اصناف تهران و ایران ادامه داد: ما به عنوان مدعی و حامی بخش خصوصی به سازمان حمایت و مجموعه های مختلف مکاتبه کردیم اما فقط سازمان تعزیرات برای ارائه توضیحات از ما دعوت کرد. البته پیگیری این سازمان منوط به تأیید تخلف از سوی سازمان حمایت بود که در نهایت تأیید نشد چراکه خود سازمان حمایت، مجوز افزایش قیمت را داده بود.

توسطی اینگونه رفتارها را ناشی از سوء مدیریت حاکم بر شرکت های دولتی و برای جلب نظر سهامداران و دانست و گفت: دود این کارها به چشم مصرف کننده خواهد رفت. 

رئیس اتحادیه ماشین آلات صنعتی کشاورزی در پایان مطرح کرد: اصناف جزو بهترین اقشار جامعه هستند اما به دلیل اینکه مدافع خوبی ندارند در عزا و عروسی سر آن را می برند.

منبع:گفت و گو

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

آخرین اخبار

پربحث‌ترین