کد خبر: 25294
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۲
واکسیناسیون

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آغاز واکسیوناسیون دانشجویان در سراسر کشور طی هفته آینده خبر داد.

رویکردامروز   درحالی که همچنان آمار مرگ و میر در کشور به دلیل کرونا بالاست و مشخص نیست پیک پنجم کووید-۱۹ دقیقا چه زمانی فروکش می‌کند، مسئولان کشور از واکسیناسیون دانشجویان و بازگشایی دانشگاه‌ها سخن می‌گویند. وزیر بهداشت در تازه‌ترین اظهارنظر خود از واکسیناسیون دانشجویان خبر داده و گفته است که هفته آینده واکسیناسیون دانشجویان آغاز و به تدریج دانشگاه‌ها باز می‌شود.

بهرام عین اللهی روز پنجشنبه 11 شهریورماه در سفر به اردبیل و در جمع خبرنگاران اظهار کرد: واکسیناسیون اساتید دانشگاه‌ها به انجام رسیده و با واکسینه کردن دانشجویان امیدواریم بازگشایی دانشگاه‌ها به روش ترکیبی از مهرماه اتفاق بیفتد.

وی خاطرنشان کرد: به تناسب واکسیناسیونی که در استان‌ها انجام می‌شود دانشگاه‌ها در مورد حضور دانشجویان در کلاس‌های درس تصمیم‌گیری خواهند کرد ولی عمدتا سال تحصیلی آینده به روش ترکیبی خواهد بود تا هم آموزش حضوری و هم مجازی به انجام برسد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: اساتید و معلمان با دایر کردن کلاس‌ها دانشجویان و دانش آموزان را برای برپایی کلاس‌های حضوری ترغیب می‌کنند و در کنار آن برای برخی دانشجویان نیز تحصیل مجازی در نظر گرفته شده است.

عین اللهی گفت: در کنار معلمان واکسیناسیون والدین در اولویت قرار گرفته و در هفته‌های آینده این کار آغاز می‌شود و امیدواریم با واردات واکسن مربوط به گروه سنی زیر 18 سال که در دنیا به تائید می‌رسد دانش‌آموزان را نیز در برابر این بیماری واکسینه کنیم.

وی افزود: حضور دانش‌آموزان در مدارس نه تنها آموزش و تحصیل آنها را به همراه دارد بلکه زمینه تقویت روابط اجتماعی و تعاملات فراگیر را به وجود می‌آورد که امروز دانش‌آموزان با دور شدن از فضای مدرسه دچار رخوت و حتی نوعی چاقی زمینه‌ای شده‌اند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مورد تولید واکسن داخلی تصریح کرد: بهترین واکسن ضدکرونا در کشور واکسن داخلی است که حتی مقام معظم رهبری و مسئولان از واکسن داخلی استفاده می کنند.

عین اللهی اظهار کرد: علاوه بر برکت مجوز تولید واکسن به سه شرکت انستیتو پاستور، سیناژن و رازی داده شده است تا تولید خود را انجام دهند.

واکسینه‌شدن دانشجویان خوابگاهی

پیش از این معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی از واکسیناسیون اغلب دانشجویان خوابگاهی این دانشگاه خبر داده بود.

دکتر شعله خداداد در مورد فرآیند واکسیناسیون در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی اظهار کرد: واکسیناسیون در دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی به صورت منسجم در داخل دانشگاه طی روزهای ۲ و ۳ شهریور ماه انجام شد و طی آن به اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان حدودا ۷۶۰ دوز واکسن کووید-۱۹ تزریق شد.

وی در خصوص واکسیناسیون دانشجویان گفت: مقرر شده که واکسیناسیون دانشجویان از اواخر شهریور و با برنامه‌ریزی بر اساس سال ورودی دانشجویان صورت گیرد. اما با توجه به اینکه تعدادی از دانشجویان خوابگاهی ما به کووید-۱۹ مبتلا شدند و این موضوع سبب ایجاد نگرانی‌های متعدد در مورد اپیدمیک شدن بیماری در خوابگاه‌های دانشگاه شد. به  همین دلیل توانستیم با رایزنی‌هایی که با معاون بهداشت دانشگاه شهید بهشتی داشتیم، مجوز تزریق واکسن به دانشجویان خوابگاهی را دریافت کنیم.

دکتر خداداد با اشاره به حضور حدود ۳۰۰ دانشجوی خوابگاهی در این دانشگاه،‌ افزود: توانستیم در تاریخ ۳ شهریور واکسیناسیون دانشجویان خوابگاهی که غالبا در مقاطع دکتری هستند را انجام دهیم. البته ممکن است تعداد کمی از دانشجویان خوابگاهی واکسن نزده باشند چراکه شرط واکسیناسیون دانشجویان، موافقت آنها است و تعدادی از این دانشجویان به دلیل نوع واکسن تمایلی به تزریق نداشتند ولی در کل جمعیت غالب دانشجویان خوابگاهی ما واکسن زده‌اند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی با بیان اینکه در این دانشگاه دو نوع واکسن سینوفارم و برکت در اختیار افراد قرار داده است، خاطرنشان کرد: واکسیناسیون اساتید به طور رسمی از تاریخ ۱۴ مرداد در کشور آغاز شد. ولی یک سری از اعضای هیات علمی، به دلیل شرایط سنی، پیش از آغاز واکسیناسیون اساتید، واکسن خود را دریافت کرده بودند. بنابراین با آغاز واکسیناسیون در دانشگاه، زمان تزریق دوز دوم واکسن این اساتید فرا رسیده بود که در دانشگاه دوز دوم خود را دریافت کردند. باقی اساتید نیز دوز اول واکسن را دریافت کردند که امیدواریم در اواخر شهریور ماه دوز دوم آنها نیز در مرکز سلامت دانشگاه تزریق شود.

وی ناکافی بودن تولید داخلی را یادآور شد و بیان کرد: ما نیازمند واردات واکسن هستیم ولی در کنار آن از تولید داخلی حمایت می کنیم چرا که معتقدیم در آینده برای کنترل بیماری نیاز به واکسن داخلی داریم.

چه تعداد دانشجو واکسن دریافت کرده‌اند؟

دکتر محمد رضا رئوفی، مدیر مرکز بهداشت و درمان دانشگاه تربیت مدرس در رابطه با واکسیناسیون اعضای هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس اظهار کرد: تمامی اعضای هیات علمی و کارکنان دانشگاه، دوز اول واکسن کووید-۱۹ را دریافت کرده‌اند. البته تعدادی از اساتید از قبل و بر اساس سن خود، دوز دوم واکسن را هم دریافت کرده بودند.

وی ادامه داد : قرار بود تزریق دوز دوم افرادی که واکسن سینوفارم و برکت را دریافت کرده بودند، آغاز کنیم که به ما اعلام شد به دلیل کمبود واکسن در کشور، تزریق واکسن در دوز دوم را به هفته بعد موکول کنیم. البته به تعدادی از اساتید نیز واکسن آسترازنکا تزریق شده است.

مدیر مرکز بهداشت و درمان دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه در داخل دانشگاه تربیت مدرس، یک هزار و ۱۵۰ نفر اعم از عضو هیات علمی و کارکنان دانشگاه واکسینه شده‌اند، افزود: سایر اعضای هیات علمی و کارکنان در خارج از دانشگاه واکسن خود را دریافت کرده بودند. 

دکتر رئوفی با اشاره به واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس گفت: ما واکسیناسیون دانشجویان را در یک فرایند چهار روزه آغاز کردیم و در ابتدا واکسیناسیون دانشجویان خوابگاهی و سپس دانشجویانی که مجوز تردد در دانشگاه را داشتند انجام دادیم. پس از آن نیز واکسیناسیون دانشجویان استان تهران را آغاز کردیم و بعد دانشجویان دکتری واکسینه شدند و در نهایت تقریبا نیمی از دانشجویان کارشناسی ارشد واکسن خود را دریافت کردند تا اینکه دستور آمد واکسیناسیون دانشجویان متوقف شود. به این ترتیب تاکنون ۲۹۵۰ نفر از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس واکسینه شده‌اند و مجموع تعداد افراد واکسینه شده در دانشگاه تربیت مدرس اعم از اعضای هیات علمی، دانشجویان و کارکنان به ۴۱۰۰ نفر میرسد.

معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی هم هشتم شهریور ماه گفته بود منتظر دریافت مجوز وزارت بهداشت برای آغاز واکسیناسیون دانشجویان هستیم. محمد حسین لطیفی افزود: واکسیناسیون دوز دوم اعضای هیات علمی، کارکنان و دانشجویان خارجی این دانشگاه از هفته جاری آغاز می‌شود.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین