کد خبر: 22670
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴
بهشت زهرا

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا (س) با بیان اینکه در روزهای اوج کرونا تعداد متوفیان به ۲ برابر ظرفیت روزهای عادی هم رسید، گفت: کارکنان این سازمان در جدال یکساله با کرونا روزهای سخت و طافت فرسایی را سپری کردند و شبانه روزی در خدمت شهروندان بودند.

رویکردامروز سعید خال اظهار داشت: مدیریت سازمان بهشت زهرا (س) در روزهای اوج شیوع و مرگ و میر کرونا خیلی سریع تغییر آرایش داد؛ به طوری که با آموزش، افزایش ساعات و شیفت‌های کاری سرعت خدمات رسانی به خانواده متوفیان به شکل مطلوبی افزایش یافت.

وی با بیان اینکه تقریبا نیمی از آمار جانباختگان کرونای کشور مربوط به استان تهران است، عنوان کرد: اقدامات مربوط به تطهیر و مقدمات کفن و دفن برخی متوفیانی هم که در بهشت زهرا(س) دفن نشده‌اند در این سازمان انجام شد.

خال با اشاره به اینکه متوسط پذیرش متوفی طی سال گذشته و قبل از شیوع ویروس کرونا روزانه بین ۱۵۰ تا ۱۷۰ متوفی بود، عنوان کرد: این آمار پس از شیوع ویروس کرونا و در روزهای سخت به صورت تصاعدی رو به افزایش گذاشت و در برخی مواقع و پیک کرونا به ۲ برابر یعنی تا  ۴۰۰ نفر متوفی هم رسید.

بهمن ۹۸ بحران کرونا پیش‌بینی شد

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) با تشریح نحوه مدیریت اجساد، گفت: در بهمن ماه سال ۱۳۹۸ اولین جلسه ستاد داخلی بهشت زهرا(س) با حضور مدیران و معاونان برگزار شد و در آن جلسه بحرانی که به سمت این سازمان در حال حرکت بود پیش بینی شد.

خال با اشاره به اینکه مهمترین نگرانی سازمان بهشت زهرا(س) در ۲ حوزه حفظ جان و سلامت کارکنان و حفظ سلامت مراجعه کنندگان بود، افزود: در حوزه اول سازمان بی درنگ آرایش تدافعی گرفته و در همان اوایل شیوع کرونا پروتکل و دستورالعمل مدیریت اجساد در بحران کرونا را بر اساس تجربیات گذشته سازمانی تدوین و ابلاغ شد.

وی یادآور شد: بر این اساس داخل سالن‌های تطهیر حداکثر روزی هفت بار ضدعفونی شد و همچنین کارکنان پس از گذراندان آموزش های لازم به صورت منظم و با برنامه غربالگری شدند.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) اضافه کرد: در حوزه دوم یعنی صیانت از جان شهروندان، پاکسازی محیط مراجعه کنندگان و ضدعفونی مستمر و مدام سالن‌های و اماکن پرتردد بهشت زهرا(س) انجام شد.

این مسئول با اشاره به غربالگری منظم و انجام تست های دوره ای در بین کارکنان سازمان بهشت زهرا(س) این نکته را نقطه قوت مدیریتی این سازمان دانست و افزود: با مطالعاتی که انجام دادیم، می‌دانستیم که گورستان‌ها در همه پاندمی‌های جهان یکی از مراکز شیوع ویروس هستند.

وی تاکید کرد: از این رو ما غربالگریمان را بسیار زودتر از دیگر نهادها شروع کردیم و در همان اوایل اسفند ماه سال گذشته اولین گروه ۵۰۰ نفری را که غربالگری کردیم تست چهار نفر مثبت بود.

بهشت زهرا(س) بدون تلفات کرونایی

خال با اشاره به اینکه سریعا چهار نفر آلوده از میان کارکنان سازمان بهشت زهرا(س) خارج شدند، بیان داشت: تا امروز که یکسال از شروع این بحران می گذرد هشت دوره غربالگری در میان کارکنان انجام شده است و در حال حاضر نیز این کار را به صورت روزانه انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: اقدامات صورت گرفته موجب شده که سازمان بهشت زهرا(س) به عنوان یکی از نهادهایی که در صف اول مبارزه با ویروس کرونا قرار دارد، تا کنون هیچ تلفاتی نداشته باشد و این موضوع بسیار مهم بوده و یک رکورد به شمار می رود.

خال اضافه کرد: با ایثارگری و تلاش شبانه روزی کارکنان سازمان بهشت زهرا(س) تاکنون هیچگونه مشکلی در خصوص کفن و دفن متوفیان کرونایی نداشته‌ایم و تکریم شهروندان و مراجعه کنندگان از اولویت های کاری ما به شمار می رود.

وی با بیان اینکه در بهشت زهرا(س) قطعه ویژه متوفیان کرونایی وجود ندارد، اظهار داشت: شهروندان می‌توانند طبق نظرخودشان متوفی را در هر قطعه‌ای که می‌خواهند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی دفن کنند.

خال با اشاره به اینکه کارکنان بهشت زهرا(س) واجب کفایی شهروندان را برعهده دارند و در انجام امور شرعی با دقت عمل می‌کنند، اعلام کرد: از ۱۶ فروردین ماه اجرای حداکثری فتوای رهبر معظم انقلاب در خصوص شستشوی متوفیان کرونا با آب در بهشت زهرا(س) آغاز و در پی آن سیستم‌های پایش آنلاین بر روی خروجی پساب سالن‌های تطهیر نصب شد.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) یادآوری کرد: همچنین به صورت دوره‌ای با نمونه‌برداری پساب، خروجی سالن‌های تطهیر توسط کارشناسان آزمایش می‌شود. وی اضافه کرد: پیشرفته‌ترین سیستم کلر زنی آب نیز در جهت حفظ محیط زیست در سازمان بهشت زهرا(س) راه اندازی شد تا کوچکترین خطری محیط پیرامونی بهشت زهرا(س) را تهدید نکند.

خال در خصوص میزان رضایتمندی مردم نیز گفت: خدمات رسانی سازمان بهشت زهرا(س) به گونه‌ای بوده است که حداکثر احترام و تکریم خانواده‌های متألم و داغدار به ویژه خانواده متوفیان کرونایی در دستور کار قرار دارد و تقریبا تمامی مراجعه کنندگان به این سازمان طبق نظر سنجی‌های بعمل آمده با رضایتمندی کامل از آن خارج می شوند.

وی با اشاره به اینکه همه بحران‌های گذشته که با آن مواجه بوده‌ایم در سه الی هفت روز جمع شده است، گفت: اما بحران کرونا طی یک سال گذشته گریبان کشور و جهان را گرفته است و پایان آن نیز مشخص نیست؛ به همین جهت تنها راه مبارزه با این ویروس رعایت فاصله اجتماعی، زدن ماسک و عمل به پروتکل‌های بهداشتی است.

بهشت زهرا(س) بزرگترین آرامستان ایران و جهان به لحاظ تجهیزات و مراجعه کننده است که در جنوب تهران واقع شده است که فعالیت رسمی این آرامستان در سال ۱۳۴۹ خورشیدی آغاز شد.

بهشت زهرا(س) ابتدا ۳۱۴ هکتار وسعت داشت اما در سال ۱۳۷۶ بخش شمالی (فاز ۲) به مساحت ۱۱۰ هکتار و در سال ۱۳۸۷ بخش شرقی (فاز۳) به مساحت ۱۶۰ هکتار خریداری و به آن اضافه شد.

بهشت زهرا (س) در حال حاضر یک میلیون و ۶۰۰ هزار جسد را در خود جای داده است.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین