کد خبر: 19837
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۲
انتخابات آمریکا 2020

شاخص‌های اقتصادی در جهان و ایران هر کدام امروز چشم به نتایج متفاوت‌ترین انتخابات در ایالات متحده دارند. تا پیش از این نیز سناریوهای مختلفی برای بازارها از سوی فعالان و معامله گران بازار در نظر گرفته می‌شد، اما امروز با شروع شمارش آرا و قوت گرفتن احتمال رای آوری ترامپ بازارها نیز نسبت به آن واکنش نشان دادند.

رویکردامروز هر چند بازار ارز با اینکه تا حدودی متوجه برنده انتخابات آمریکا شده، اما همچنان نسبت به آن واکنش خاصی نشان نداده است.

قیمت دلار در بازار امروز با ۵,۴۲۰ تومان (۱.۹۲%) افزایش، ۲۸۷,۸۴۰ ریال اعلام شده است. روز جاری برای دلار با ۵۰ ریال کاهش نسبت به روز گذشته و با رقم ۲۸۲,۳۷۰ ریال آغاز شد و طی معاملات امروز، ۲۸۷,۸۶۰، بیشترین مقدار و ۲۸۲,۳۵۰ نیز کمترین رقمی بود که برای قیمت دلار به ثبت رسید.

این قیمت‌ها البته تا ساعت ۱۲ ظهر بود. نرخ ارز در صرافی ملی امروز چهارشنبه پس از انتخابات آمریکا برای دومین بار اعلام شد و بر این اساس قیمت دلار و یورو نسبت به ساعتی قبل ۲۰۰ تومان افزایش یافت و بهای دلار به رقم ۲۸ هزار و ۷۸۰ تومان رسید.

بر این اساس قیمت دلار برای فروش در صرافی ملی، ۲۸۷۸۰ تومان اعلام شد،. اما برای نرخ خرید دلار در این صرافی رقم صفر تعیین شد.

قیمت یورو نیز برای فروش در صرافی ملی ۳۳۳۵۰ تومان اعلام شده؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی صفر قیمت خورده است.

هم‌چنین در بازار داخلی قیمت طلای ۱۸ عیار هر گرم یک‌ میلیون و ۳۲۲ هزار تومان، قیمت دلار ۲۹ هزار و ۲۰۰ تومان و قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید ۱۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و قیمت سکه طرح قدیم ۱۴ میلیون تومان است.

واکنش بازارها در روز شمارش آرای انتخابات آمریکا


همچنین در بازار سبزه‌میدان، قیمت نیم‌سکه بهار آزادی ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان، ربع‌سکه بهار آزادی ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و سکه گرمی ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تعیین شده است و به فروش می‌رسد.

قیمت طلای ۱۸ عیار در هر گرم هم یک‌ میلیون و ۳۲۲ هزار تومان، قیمت طلای ۲۴ عیار در هر گرم یک‌ میلیون و ۷۵۳ هزار تومان و هر مثقال طلا ۵ میلیون و ۷۲۷ هزار تومان ارزش‌گذاری شده است.

بورس به استقبال ترامپ رفت؟

با این همه، اما بورس امروز را صعودی آغاز کرد؛ هرچند به سختی بتوان صعود امروز شاخص بورس را محصول تک عامل انتخابات آمریکا دانست با این همه، اما شاخص کل بورس در پایان معاملات رشد ۲۶ هزار واحدی را تجربه کرد تا به زعم برخی تحلیلگران واکنش حقیقی‌ها به انتخاب احتمالی ترامپ مثبت باشد.

باقر خادمی، کارشناس بازار سرمایه در رابطه ادامه روند بازار سهام امروز گفت: روند معاملات امروز بازار سهام به ادامه شمارش آرا انتخابات آمریکا بستگی دارد. با شروع معاملات امروز بازار سهام به دلیل اینکه پیش‌بینی می‌شد ترامپ پیروز انتخابات می‌شود سهم‌های ارزمحور شروع به رشد کردند. همچنین به نظر می‌رسد آرای باقی مانده بیشتر به نفع ترامپ باشد.

این کارشناس در ادامه گفت: اگر آرا به نفع ترامپ پیش برود نمادهای ارزمحور رشد بهتری خواهند داشت و اگر آرا به سمت بایدن باشد نمادهای بانکی و خودرویی که با شروع بازار سهام امروز روندی منفی داشتند رشد بهتری خواهند داشت.

واکنش بازار مسکن به انتخابات آمریکا

قیمت مسکن نیز با رشد تورم و جهش نرخ ارز رشد می‌کند و با این حساب، اثراتی که پیروزی بایدن و ترامپ می‌تواند بر این دو شاخص عمده بگذارد، بر بازار مسکن نیز اثرگذار خواهد بود؛ با این تفاوت که بازار مسکن به‌واسطه خصوصیت‌های خاص و چسبندگی قیمت، درصورت پیروزی بایدن، میانه‌ای با کاهش قیمت ندارد؛ اما در صورت پیروزی ترامپ، همگام با رشد تورم و جهش ارز خود را بالا می‌کشد.


بیشتر بخوانید: قیمت کالاهای طرفدار بایدن کاهشی شد


در حال حاضر هنوز نمی‌توان به صورت قطعی درباره بازار مسکن اظهارنظر کرد چرا که تغییرات شاخص قیمت در این بازار فرآیند طولانی تری دارد.

پیش‌بینی بازار جهان از نتیجه انتخابات آمریکا

به نظر می‌رسد بازارهای جهانی هم‌زمان با شمارش آرا در انتخابات آمریکا، برد ترامپ را پیش‌بینی کردند. بازارهای طلا، نفت و سهام از دقایق آغازین فعالیت در روز سه شنبه شاهد سیر صعودی قیمت بودند. قیمت هر اونس طلا در معاملات روز سه شنبه از ۱۸۹۵ دلار تا ۱۹۰۷ دلار صعود کرد.

هم‎زمان بهای هر بشکه نفت پایه برنت دریای شمال ۱.۲۷ دلار افزایش داشت و از مرز ۴۰ دلار گذشت. نرخ هر بشکه نفت پایه آمریکا وست تگزاس اینترمدیت با ۱.۳۸ دلار افزایش به بیشتر از ۳۸ دلار رسید.

در وال استریت، همه شاخص‌ها صعودی بودند تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالاتری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» نیز با ۲.۰۶ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۲۷ هزار و ۴۸۰.۰۳ واحد بسته شد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۱.۷۸ درصد صعود تا سطح ۳۳۶۹.۰۲ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۱.۸۵ درصد صعود در سطح ۱۱ هزار و ۱۶۰.۵۷ واحدی بسته شد.

همچنین در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۲.۳۳ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۵۷۸۶.۷۷ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۲.۵۵ درصدی و ایستادن در سطح ۱۲ هزار و ۸۸.۹۸ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس نیز با افزایش ۲.۴۴ درصدی در سطح ۴۸۰۵.۶۱ واحد بسته شد. در مادرید هم شاخص "ایبکس ۳۵" ۲.۵۲ درصد بالا رفت و به ۶۷۵۱.۶۰ واحد رسید.

در معاملات بورس‌های آسیا نیز، شاخص‌ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۱.۳۹ درصدی تا سطح ۲۳ هزار و ۲۹۵.۴۸ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ هم ۱.۹۶ درصد بالا رفت و در سطح ۲۴ هزار و ۹۳۹.۷۳ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگ‌های کامپوزیت" صعود ۱.۲ درصدی را تجربه کرد و در سطح ۴۷۷۷.۵۶ واحد بسته شد.

در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۱.۹۳ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۶۰۶۶.۳۶ واحدی به کار خود خاتمه داد. در بین دیگر شاخص‌های مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است)

بر اساس ارزیابی برخی کارشناسان، این تغییرات بازار جهانی به اعتقاد این بازارها به برد ترامپ تعبیر شد، اما برخی دیگر معتقد بودند که صعود نفت و طلا در روز سه‌شنبه تحت تاثیر افت ارزش برابری دلار در مقابل ارزهای عمده از جمله یورو بوده است که می‌تواند نشان‌دهنده برتری بایدن باشد، چرا که انتظار بر این است که بایدن با سیاست‌های پولی انبساطی و افزایش مالیات رشد اقتصادی امریکا ذت کندتر و دلار را تضعیف کند.

برخی آن‌ها همچنین رشد بورس را به امیدواری بازار سرمایه به اداره بهتر اقتصاد در شرایط شیوع کرونا دانستند که این اتفاق با برتری بایدن احتمالا رخ می‌دهد. در روز چهارشنبه، اما قیمت طلا در معاملات بازار جهانی تحت تاثیر بهبود ارزش دلار با کاهش روبرو شد. بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری با ۰.۵ درصد کاهش، به ۱۸۹۸ دلار و ۹۷ سنت رسید در حالی که ابتدای معاملات حداکثر یک درصد کاهش نشان می‌داد.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۵ درصد کاهش، به ۱۹۰۰ دلار و ۲۰ سنت رسید. بهای معاملات این بازار روز گذشته با ۰.۹ درصد افزایش، در ۱۹۱۰ دلار و ۴۰ سنت بسته شده بود.

کایل رودا، تحلیلگر شرکت آی جی مارکتس گفته است: بازار در حال حاضر اعتمادش را به پیروزی واضح بایدن از دست داده و این موضوع باعث قوی شدن ارزش دلار شده است. در عین حال قیمت نفت هم که در ساعات اولیه روز چهارشنبه همچنان صعودی بود اندکی تعدیل شد. 

افزایش قیمت بیت کوین همزمان با اعلام نتایج انتخابات آمریکا

تنها دقایقی قبل از اعلام نتایج اولیه انتخابات در برخی از ایالت‌های شرقی آمریکا، قیمت بیت کوین توانست از مرز ۱۴ هزار دلار بگذرد. بیت کوین که لقب پادشاه ارزهای دیجیتال را یدک می‌کشد، ساعاتی پیش بار دیگر مقاومت ۱۴ هزار دلاری را شکست. در حال حاضر قیمت این ارز دیجیتال در محدوده ۱۳،۷۰۰ دلار قرار دارد.

قیمت بیت کوین هفته گذشته و همزمان با تولد ۱۲ سالگی (انتشار وایت پیپر بیت کوین) نیز توانسته بود رکورد ۱۴،۰۲۸ دلار را ثبت کند. شایان ذکر است که پس ثبت این رکورد، شاهد اصلاح قیمت این ارز دیجیتال بودیم. ۱۴،۰۲۸ بیشترین قیمت بیت کوین از ژانویه سال ۲۰۱۸ بوده است.

جهش اخیر قیمت بیت کوین پس از آن صورت گرفت که نتایج اولیه انتخابات آمریکا در ایالت‌های جورجیا، ویرجینیا و دیگر ایالت‌های شرقی منتشر شد.

منبع: اقتصاد24

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین