کد خبر: 18974
تاریخ انتشار: ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۰۲
مسیح الله صفا

رئیس جامعه هتلداران کیش گفت: خواهشمندیم هر کس به این جزیره زیبا سفر می‌کند همه پروتکل‌ها را رعایت کند و حتما از ماسک و مواد ضدعفونی کننده استفاده کند تا زحمات مسئولان و مدیران زیر سوال نرود تا انشاالله پاییز خوبی داشته باشیم.

رویکردامروز از ابتدای شیوع کرونا، صنعت گردشگری فراز و نشیب فراوانی را تجربه کرد. یک روز خسارت و یک روز تعدیل نیرو و ... . مناطق آزاد ایران هم که از مناطق مهم گردشگری ایران هستند به همین شکل روزهای سختی را پشت سر گذاشتند. با گذشت مدت زمانی از آغاز بیماری و زمانی که مشخص شد کرونا قرار است مدت زیادی با ما همراه باشد، گردشگری نیز مانند بسیاری از صنایع دیگر با تدوین دستورالعمل‌هایی سعی کرد دوباره روی پای خود بایستد و جبران ضررهای قبلی خود را بکند به همین دلیل امروز گفته می شود برخی مناطق مانند منطقه آزاد کیش که دستورالعمل های بهداشتی در آن به خوبی رعایت شده و از نظر کرونا شرایط قرمز را تجربه نمی‌کنند، توانسته اند هتل ها و مجموعه های تفریحی خود را با مدیریت درست و توجه ویژه به سلامت دست اندرکاران و مسافران دوباره راه اندازی کنند و امروز شرایط خوبی دارند.

مسیح الله صفا، رئیس جامعه هتلداران جزیره کیش در همین مورد  توضیح داد: ۱۰ اسفند که مصوبه شورای سلامت را به هتل‌ها ابلاغ کردیم مبنی بر اینکه هتل‌ها می‌توانند تعطیل کنند، از همان زمان تا پایان اردیبهشت کلیه هتل‌ها تعطیل بودند. در تمام این مدت یک مسافر هم نداشتند، اما هزینه‌های هتل از جمله حقوق پرسنل، پرسنلی که ساکن هتل بودند و جا و مکان نداشتند  و هزینه‌های آب و برق را هم پرداخت کردند و بیشترین لطمه را در تمام دنیا صنعت گردشگری خورد.

وی افزود: جزیره کیش به علت جایگاه خاصی که در گردشگری ایران دارد و در ایام نوروز درآمد سه یا چهار ماه خودش را همیشه در می‌آورد، اما امسال درآمدی نداشت و ضرر جبران ناپذیری را تحمل کرد اما از ابتدای خرداد کمی وضع بهتر شد. در اردیبهشت و خرداد ما در جزیره یک یا دو بیمار کرونایی داشتیم، اما همین زمان که تصمیم به آمدن مجدد گردشگری گرفته شد، در خرداد درصد هتل‌های کیش از ۷۰ درصد بالاتر بود، اما دوباره تیر و مرداد افت مسافر داشتیم.

صفا در ادامه توضیح داد: در این سی سالی که من در جزیره کیش هستم، تحت هر شرایطی شهریور کیش شلوغ است. امسال هم شهریور خوبی داشتیم و درصد اشغال هتل‌ها حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد بود و هتل‌های خوب و ۵ ستاره ما وضعیت بهتری داشتند.


بیشتربخوانید: نیروهای تعدیل شده صنعت هتلداری و گردشگری در راهروهای تامین اجتماعی سرگردانند


وی خاطرنشان کرد: به علت اینکه قیمت دلار روز به روز بالا می‌رفت مردم نمی‌توانستند به خارج بروند بنابراین مردمی که پول داشتند و قصد سفر هم داشتند، به کیش می‌آمدند و از امکانات خوب آن استفاده می‌کردند. هتل‌های منطقه آزاد کیش هم با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی از مهمانان پذیرایی می‌کردند و بعضا مسافرین بودند که کم لطفی می‌کردند و مقررات را رعایت نمی‌کردند و همین امر باعث شد کرونا در کیش شدت پیدا کند و همچنان هم باشد.

رئیس جامعه هتلداران جزیره کیش گفت: اما از اول پاییز با نگاهی که به آمار و ارقام سنوات گذشته داریم، برای پاییز امسال رونق خوبی را برای جزیره کیش می‌بینم، چرا که در منطقه آزاد کیش جوامع مختلفی فعالیت می‌کنند، جامعه بازاریان، فروشندگان و... حالا درصد بالایی از مردم کشور در کیش جایی دارند به نام خانه دوم، نه خانه شبانه، چرا که خانه‌های شبانه تحت کنترل جامعه، معاونت گردشگری، نیروی انتظامی و... هستند و از فعالیت غیر مجاز آن جلوگیری می‌شود؛ اما منظور ما خانه‌های دوم است؛ منظورمان کسانی است که در کیش خانه خریده اند و در دوازده ماه سال شاید یک ماه از آن استفاده کنند و اجاره هم نمی‌دهند، به همین خاطر این قشر به دلایلی که گفته شد، از جمله گرانی دلار و نبود پرواز و... و حالا هم که مدارس به صورت مجازی شده است و دانش آموزان می‌توانند از منزل درس هایشان را بخوانند، سفرها به کیش بیشتر خواهد شد. این افراد از بازار و تفریحات کیش هم استفاده می‌کنند که موجب رونق آن‌ها خواهد شد، اما چون خانه دارند به هتل نمی‌روند بنابراین ما امروز به دنبال آن هستیم که هتل‌ها خدماتشان را بالا ببرند از جمله اینکه اینترنت وای فای رایگان در اختیار مسافران می‌گذارند و پروتکل‌ها را رعایت و مواد ضدعفونی‌ را به صورت مداوم و منظم استفاده می‌کنند.

مسیح الله صفا اظهار کرد: امیدواریم از قِبَل شلوغ شدن جزیره کیش مسافران هتل‌ها نیز افزایش پیدا کنند و گردشگری نیز رونق بگیرد، کما اینکه امروز هم هتل‌ها از درصد اشغال قابل قبولی برخوردارند که حداقل ۶۰ تا ۷۰ درصد است، حتی بعضی هتل‌های ما بالای ۸۰ درصد ضریب اشغال دارند و حتی ظرفیت ۱۰۰ درصد اشغال هم در میان هتل‌ها وجود دارد و این به خاطر رعایت صد در صدی پروتکل‌های بهداشتی در منطقه آزاد کیش در سطح بین المللی است.

وی در پایان افزود: هیچ محدودیتی برای سفر مسافران به کیش وجود ندارد، اما خواهشمندیم هر کس به این جزیره زیبا سفر می‌کند همه پروتکل‌ها را رعایت کند و حتما از ماسک و مواد ضدعفونی کننده استفاده کند تا زحمات مسئولان و مدیران زیر سوال نرود تا انشاالله پاییز خوبی داشته باشیم.

منبع: اقتصاد۲۴ 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین