جمشید حمزه زاده

جمشید حمزه‌زاده در مراسم روز جهانی گردشگری با اشاره به مشکلات پیش آمده برای صنعت گردشگری در شرایط کرونا گفت: در این شرایط سخت سازمان تامین اجتماعی و وزارت نیرو با نهایت سخت‌گیری با کسانی که فعالیت‌شان متوقف شده و بی‌کار یا تعدیل شده‌اند، برخورد می‌کند.

رویکردامروز مراسم روز جهانی گردشگری صبح یکشنبه ششم مهرماه با حضور علی‌اصغر مونسان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، معاونان و مدیران وزرات میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی  و نمایندگان تشکل‌های صنعت گردشگری برگزار شد. در این مراسم که در مرکز همایش‌های بین‌المللی هتل بزرگ ارم برگزار شد، و از تمبر، نشان و برند ملی گردشگری، سند راهبردی توسعه گردشگری، سامانه طرح تطبیق استاندارد تاسیسات گردشگری، سامانه نظارت بر تاسیسات گردشگری، سه کتاب در حوزه گردشگری و پروژه‌های گردشگری ادارات استانی رونمایی شد.

ولی‌الله تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، در آغاز این مراسم با بیان اینکه روز جهانی گردشگری امسال در تقویم جمهوری اسلامی به عنوان روز ملی گردشگری ثبت شد، اظهار کر: امسال میزبان رویداد گردشگری روستایی بودیم که امیدواریم بتوانیم در ماه‌های آینده این مراسم را برگزار کنیم.

او به شعار امسال سازمان جهانی گردشگری با عنوان «گردشگری و توسعه روستایی» اشاره کرد و افزود: «قبل از شیوع کرونا قرار بر این بود که با همکاری سازمان جهانی گردشگری میزبان یک جشن بین‌المللی با موضوع گردشگری روستایی باشیم که این مهم به دلیل شرایط به وجود آمده مقدور نشد، اما امیدواریم با کنترل این ویروس این تعهد را جامه عمل بپوشانیم.»

تیموری اظهار کرد: دل ما برای شهرها و گردشگرهایمان تنگ شده است، قول می‌دهیم که مجدداً صنعت گردشگری را به روزهای نشاط بازگردانیم.

رییس جامعه هتلداران ایران یکی دیگر از سخنرانان بود که به نمایندگی از تشکل‌های گردشگری و به عنوان نماینده بخش خصوصی این صنعت پشت تریبون رفت و پس از تبریک روز جهانی گردشگری در ادامه افزود: درست است که بیماری کرونا آسیب جدی به صنعت گردشگری کشور وارد کرده و این صنعت خسارات سنگین و مهلکی دیده اما در کنار این مشکل، ما با مشکلات دیگری هم روبرو هستیم.

رییس جامعه هتلداران ایران از «نگاه‌های جزیره‌ای و سلیقه‌ای» سازمان‌های مرتبط گفت و اضافه کرد که این نگاه ناهماهنگ بیش از کرونا به صنعت گردشگری ضربه زده است.

حمزه‌زاده با اشاره به عدم همکاری نهادها و سازمان‌های مختلف با تشکل‌های گردشگری عنوان کرد: مثلا در شرایط دشواری که در آن به سر می‌بریم، متاسفانه بعضی از نهادها مانند سازمان امور مالیاتی با نهایت سخت‌گیری با فعالان اقتصادی در عرصه گردشگری برخورد می‌کنند. برای خیلی از دفاتر تاسیسات گردشگری مالیات‌های بسیار سنگینی در نظر می‌گیرند که این مشکلات را افزایش می‌دهد.

او به سخت‌گیری‌های سازمان تامین اجتماعی هم اشاره کرد و از سرگردانی نیروهای تعدیل شده پس از کرونا در راهروهای این سازمان برای دریافت حقوق حقه خود گفت.

حمزه‌زاده متذکر شد که غالب افراد تعدیل‌شده از نیروهای شریف، باشخصیت و تحصیلکرده هستند و نوع رفتار با آنها در تامین اجتماعی در حکم اهانت به این عزیزان است. آنها تاکنون موفق به دریافت بیمه بیکاری خود نشده‌اند.

رییس جامعه هتلداران خاطرنشان کرد که وزارت نیرو هیچ‌گونه همکاری با تاسیسات گردشگری به عمل نمی‌آورد و گفت: هم تعرفه‌های آب و برق مربوط به تاسیسات گردشگری افزایش پیدا کرده و هم فشارها برای دریافت بدهی‌ها مضاعف شده است. طوری که اگر یک روز از موعد پرداخت بگذرد، برق و آب تاسیسات گردشگری قطع می‌شود.

حمزه‌زاده در ادامه تصریح کرد که تا هم‌افزایی و همدلی بین دست‌اندرکاران و فعالان صنعت گردشگری ایجاد نشود و سازمان‌های مرتبط در راستای منافع ملی با صنعت گردشگری همراه نشوند، دشواری‌ها در این صنعت ادامه خواهد داشت و روزافزون خواهد بود. او گفت: تا زمانی که سازمان‌های مرتبط به کمک صنعت گردشگری نیایند، حتی اگر بحران کرونا هم به پایان برسد، مشکلات ما همچنان باقی خواهد بود.

او همچنین به نمایندگی از تشکل‌های گردشگری از وزیر میراث فرهنگی و گردشگری تشکر کرد و گفت: تلاش‌های آقای دکتر مونسان در همراهی با بخش خصوصی و دفاع از منافع این بخش و مساعدت‌هایی که با فعالان گردشگری دارند، جای تقدیر دارد و در اینجا سپاسگزاری خود را از ایشان اعلام می‌کنم. 

در ادامه با حضور دکتر مونسان، ولی تیموری و رمضانعلی سبحانی‌فر معاون وزیر، رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ملی پست ایران از  تمبر و برند ملی گردشگری و سیمرغ به عنوان نشان گردشگری جمهوری اسلامی ایران، سند راهبردی توسعه گردشگری، سامانه طرح تطبیق استاندارد تاسیسات گردشگری، سامانه نظارت بر تاسیسات گردشگری و سه کتاب در حوزه گردشگری رونمایی شد.

 مونسان روی تمبر رونمایی شده نوشت: «ان‌شاءالله صنعت گردشگری از ویروس منحوس کرونا عبور خواهد کرد و به نقطه اوج بر خواهد گشت.»

مدیرعامل شرکت ملی پست نیز  نوشت: «روز جهانی گردشگری مبارک باد. ان‌شاءلله صنعت گردشگری جایگزین نفت خواهد شد.»

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =