کد خبر: 15305
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردین ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۰
کارگران

درشرایطی دولت مدعی پرداخت بسته حمایتی و بیمه بیکاری به کارگران بیکار شده ناشی از کرونا است، که بخش زیادی از کارگران روزمزد در بلاتکلیفی هستند. معاونت روابط کار وزارت کار هم درباره شبهات این مساله پاسخگو نیست.

رویکردامروز درشرایطی که دولت برای مشاغل آسیب دیده از کرونا حمایت بیمه بیکاری را قرار داده است، مشاغلی مانند روزمزدها از این امکان بی بهره هستند و دستشان خالی است. این دسته از مشاغل که تعدادشان کم هم نیست، مشمول بیمه بیکاری می شوند؟

 مشاغلی مانند دستفروش ها، نظافتچی ها، کارگران ساختمانی و خدماتی،‌ مشاغل خانگی، مسافرکش‌ها، پیک‌های موتوری، رانندگان تاکسی، رانندگان آموزشگاه های رانندگی، تعمیرکاران لوازم خانگی، پیک رستوران ها، چرخی های بازار، کارگرانی در کارگاه های کمتر از ۱۰نفر و.... به دلیل اینکه قراردادی بین آنها و کارفرما به صورت رسمی منعقد نمی شود، به نظر می رسد که مشمول بیمه بیکاری نمی شوند.

 این افراد در حالی نه بسته حمایتی می گیرند و نه بیمه بیکاری، که مجبور هستند برای تهیه لقمه نانی تلاش کنند و حتیخطر ابتلا به بیماری را به جان بخرند. 

 از سوی دیگر بحث حمایتی دولت برای اکثر آنها لحاظ نمی شود. در دوره پرداخت بسته های معیشتی نیز بخش زیادی از این کارگران طی تماسی با تسنیم اعلام می کردند که بسته دریافت نکرده اند و گزارش میدانی تسنیم هم حاکی از این است که این کارگران علاوه بر دریافت نکردن بسته های معیشتی که چندماهی است دولت بعد از گرانی بنزین پرداخت می کند، مشمول دریافت بیمه بیکاری در آسیب ویروس کرونا و باز هم بسته حمایتی دولت در هنگام شیوع  این ویروس نشده اند. 

 هزاران نفر راننده تاکسی هستند که دفترچه تأمین اجتماعی دارند اما مشمول بیمه بیکاری نمی شوند. 

برای ۳ میلیون نفر کمک مالی ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومانی اختصاص دادیم

 در روزهای گذشته اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور از خیرین جامعه خواست تا افراد نیازمند را شناسایی کند. 

جهانگیری از خیرین جامعه خواست در روزهای فعلی به افراد نیازمند که ممکن است از چشم دولت دور نگه داشته‌اند و دولت نتواند شناسایی کند کمک کنند و نگذارند این قشر آسیب ببینند و نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی باید این افرادی که تحت پوشش نیستند را نیز مورد پوشش قرار دهد.

وی ادامه داد: ما حتی برای بنگاه‌های کوچک و متوسط به بالا هم که آسیب دیده‌اند فکر کرده‌ایم و ۷۵ هزار میلیارد تومان با سود ۱۲ درصد طی دو سال پرداخت در نظر گرفته‌ایم و امیدواریم کسی بیکار نشود.

معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت: ما ۵ هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری کمک کردیم تا بتواند این گونه افراد را تحت پوشش قرار دهد.

جهانگیری تصریح کرد: کالاهای مورد نیاز بخش بهداشت و نیازهای ضروری مردم تأمین شده و فردا در جلسه ستاد اقتصاد در مورد تأمین ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی بحث خواهیم کرد تا کالاها تأمین و در اختیار مردم قرار بگیرد.

وی ادامه داد: اگر گفته می شود در برخی از کالاها از ذخایر استفاده می‌کنیم چنین چیزی صحت ندارد؛ چراکه دغدغه‌ای نداریم و همین الان ورودی‌هایی که بنادر داریم بیش از ذخایر مورد نیاز ما است.

 این اظهارات در حالی است که هیچ یک از این کارگران امکانی برای ثبت نام دریافت بیمه بیکاری ندارند و امید می رود مانند سنوات قبلی از لیست شناسایی دولت حذف نشوند. 

کاظم فرج‌اللهی، فعال کارگری نیز تصدیق کرده که  بسیاری از کارگران بیکار شده به دلیل عدم نظارت کافی تحت پوشش قانون کار و بیمه نبوده‌اند و بیمه بیکاری به آنها تعلق نمی‌گیرد. او هم‌زمان هشدار داده که تب و مرگ در کمین آن دسته از کارگرانی است که هنوز محصولات‌شان خریدار دارد و می‌توانند اسفند ماه، حقوقی به خانه ببرند. 

بیشترین ضرر برای آن دسته از افرادی است که با قرنطینه درآمد خود را به طور کامل از دست داده اند. این دسته افراد نه حقوق ثابتی دارند و نه قراردادی دارند که بتوانند برای بیمه بیکاری اقدام کنند. معمولاً‌ هم از لیست دولت برای پرداخت بسته حمایتی حذف می شوند. البته پرداخت نهایتاً‌ ۶۰۰ هزار تومانی دولت مگر چقدر می تواند به آنها برای امرار معاش زندگی کمک کند در شرایطی که به گفته ی نمایندگان کارگران حداقل سبد معیشت کارگران ۴ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان است.

 آمارها نشان می دهد که حدود ۹۰ درصد از کارگران زیرخطر فقر هستند و دولت توجهی به آنها ندارد. اکثر حمایتی های دولتی ها در کلام خلاصه و به مرحله عمل نمی رسد. امید می رود در شرایط فعلی که بخش زیادی از کارگران روز مزد هستند و مشمول بیمه بیکاری نمی شوند از بسته حمایتی دولت جا نمانند.

منبع:تسنیم

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین