کد خبر: 14177
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۶
عیدی

علی رغم اینکه مطابق قانون کارگران باید به تعداد روزهایی که کارکرده‌اند مستحق دریافت عیدی و سنوات باشند، ولی هستند کارگرانی که عید را بدون دریافت عیدی و سنوات و گاهی با معوقات حقوق سپری می‌کنند.

رویکردامروز بهمن ماه که فرا می‌رسد، برای کارگران با استرس‌هایی همراه است. از یک سو میزان افزایش دستمزد سال آینده باعث نگرانی کارگران می‌شود و از سوی دیگر بخشی از کارگران نگران قراردادهای کاری خود هستند، که با پایان سال تمدید نمی‌شود.طبق آمارهایی از سوی نمایندگان کارگران گفته می‌شود بیش از ۹۶ درصد قراردادهای کار درحال‌حاضر موقت است. زمانی که صحبت از قرارداد موقت می‌شود، قرارداهای سفید امضا، کوتاه مدت، سه ماهه، یک ماهه و در بهترین حالت یک ساله را شامل می‌شود.

اما این روزها مشکل مدت قرارداد در کنار حقوق‌های معوق در بخش زیادی از کارگاه‌ها به مشکل کارگران افزوده شده است. مشکلی که خیلی هم نمی‌توان گفت مستقیماً به کارفرما ربط دارد. واحدهای تولیدی درحال‌حاضر تحت تأثیر شرایط اقتصادی حال و روز خوبی ندارند و مشکلات زنجیره وار آنها به کارگران هم رسیده و درحال‌حاضر بخشی از کارگران با حقوق‌های معوق ۴ تا ۵ ماهه به پایان سال نزدیک می‌شوند. این کارگران در بهترین حالت سال نو را به گونه‌ای آغاز می‌کنند که حقوق‌های معوق خود را دریافت کرده اما به دلیل کمبود بودجه در واحد تولیدی خود عیدی و سنواتی دریافت نکرده‌اند.

اما کارگرانی که قرارداد مشخص و در چارچوب قانون کار ندارند معمولاً از سنوات بی‌بهره می‌شوند چرا که کارفرمایان با هدف فرار از بیمه کردن نیروی کار، پرداخت نکردن سنوات و واریز کمتر عیدی قراردادهای کار را در چارچوب قانون کار منعقد نمی‌کنند.

علی رغم اینکه مطابق قانون کارگران به سنوات و تعداد روزهایی که کار کرده‌اند مستحق دریافت عیدی هستند و میزان عیدی و پاداش پایان سال بسته به مدت قرارداد و کارکرد آنها متفاوت است، اما هستند کارگرانی که در واحدهای مختلف به بهانه‌های مختلف از این حق قانونی محروم می‌شوند.

علی خدایی عضو شورای‌عالی کار و نماینده کارگران در این شورا در مورد زمان پرداخت عیدی کارگران گفت: معمولا عیدی کارگران اسفند ماه پرداخت می‌شود، البته منعی ندارد که با حقوق بهمن نیز پرداخت شود، اما مهلت قانونی برای عیدی همان اسفند ماه است.

وی در مورد میزان عیدی کارگران در امسال گفت: میزان عیدی هر سال به نسبت حداقل دستمزد کارگران تعیین می‌شود یعنی دو برابر حقوق پایه به شرط این که از سه برابر حد اقل مزد تجاوز نکند که امسال حداقل عیدی کارگران دو برابر حداقل دستمزد کارگران یعنی به میزان ۳ میلیون و ۳۲ هزار تومان و حداکثر عیدی ۴ میلیون و ۵۴۸ هزار تومان خواهد بود.

عضو شورای‌عالی کار و نماینده کارگران در مورد میزان حداقل دستمزد کارگران در امسال گفت: حداقل دستمزد امسال یک میلیون و ۵۱۶ هزار تومان است.

منبع: رکنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین