کد خبر: 1303
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۶

تقریبا بر ناظرین منطقه ای پر واضح است که پروژه توسعه بندر چابهار دارای ظرفیت های بالقوه سیاسی و اقتصادی برای ایران و منطقه خواهد بود.

رویکرد امروز تقریبا بر ناظرین منطقه ای پر واضح است که پروژه توسعه بندر چابهار دارای ظرفیت های بالقوه سیاسی و اقتصادی برای ایران و منطقه خواهد بود. اهمیت این ناحیه زمانی بیش از پیش مشخص می گردد که با لابی های موثر هندوستان که یک طرف این طرح می باشد مدتی پیش آمریکا آنرا از فهرست تحریم های وضع شده علیه ایران خارج نمود بنابراین با توجه به جایگاه مهم بین المللی که دارای افق های بلند مرتبه ای در آینده می باشد، طبیعی است که این بندر به مثابه یک رقیب برای برخی کشورهای منطقه در نظر گرفته شود.

در این بین بالطبع دو کشور پاکستان و امارات که مدتی است تحولات مربوط به طرح توسعه چابهار را به دقت زیر نظر گرفته اند بیش از دیگران در مظان اتهام قرار دارند. دو کشوری که سابقه ای بس طولانی در حمایت از گروه های سلفی - جهادی در منطقه را دارا می باشند. پاکستان پس از روی کارآمدن دولت جدید به رهبری عمران خان سعی در ابراز دوستی و نزدیکی به ایران نموده ولیکن نمی توان از نظر پنهان داشت که خاستگاه و حمایت کننده اصلی گروه های افراط گرا در شرق ایران کشوری نیست جز پاکستان که اتفاقا در طی سالیان گذشته مرزبانان و همچنین شهروندان ایرانی در نواحی جنوب شرقی کشورمان از گزند جماعتی که از درون خاک این همسایه متلاطم اقدام به تحرکات تروریستی نموده، در امان نبوده اند. در باب دولت امارات متحده عربی، اظهر من الشمس است که این شیخ نشین حاشیه جنوبی خلیج فارس سالهاست که در دشمنی گوی سبقت را از همگان ربوده و جدای از چشمداشت به تمامیت ارضیمان در طی دو سال اخیر با انواع و اقسام ترفندهای سیاسی و مالی گام های بسیاری در ضربه زنی به ایران و اقتصادش برداشته است.

بطور حتم می توان نتیجه گرفت که این دو دولت با توجه به نگرانی هایی که از بابت طرح توسعه بندر چابهار دارند با گذشت زمان و امکان بالفعل تر شدن آن به بدنبال بهره برداری از ظرفیت های "مخرب" خود برای تقابل جویی خواهند رفت و طبیعی است که مسئولین کشور می باید برای رفع خلع های امنیتی این منطقه گام های عاجل و موثری بردارند تا ازین پس امکان حوادثی نظیر عملیات ناموفق تروریستی امروز تحقق نیابد.

منبع: مرکز مطالعات خلیج فارس

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین