کد خبر: 10507
تاریخ انتشار: ۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۲
مهدی مطهرنیا

مهدی مطهرنیا در گفتگو با خبرنگار گفت: پاکستان برای ایران مانند شمشیر دو لبه است.

رویکرد امروز مهدی مطهرنیا در گفتگو گفت: پاکستان برای ایران مانند شمشیر دو لبه است، زیرا در عین حالی که نزدیک به ریاض است و می‌تواند حالت میانجیگری به خود گیرد، از طرف دیگر به عنوان کشور همسایه ایران در مرزهای جنوب شرقی که دارای خطرات خاص خود از منظر گروه‌های تروریستی به زعم ایران است، مشکل‌زا هم به حساب می‌آید. البته اکنون برای ایران با توجه به بحران درونی که با آن دچار است، کنترل مرزهای جنوب شرقی و همچنین مرزهای دیگر در غرب اهمیت جدی دارد.

ژنرال قمر جاوید باجوا فرمانده ارتش پاکستان که در رأس یک هیات عالی رتبه نظامی به ایران سفر کرده بود پس از دیدار و گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین «حسن روحانی» رییس‌جمهوری، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه، «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی، سردار سرلشکر «محمد باقری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، سردار «حسین سلامی» فرمانده سپاه و سرلشکر «عبدالرحیم موسوی» فرمانده ارتش، سفر خود را به پایان رساند.

این دومین سفر رسمی ژنرال باجوا به ایران محسوب می‌شود. وی اواسط آبان ماه سال ۱۳۹۶ نیز در راس یک هیات بلندپایه نظامی و امنیتی به تهران سفر کرده و علاوه بر دیدار با سران نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، با روحانی و ظریف نیز دیدار کرده بود.

در جریان سفر فرمانده ارتش پاکستان به تهران، مسائل مرزی به بحث گذاشته شد و دو کشور در زمینه عدم دخالت در امور داخلی افغانستان، تاکید بر خروج نیروهای فرامنطقه‌ای از این کشور و زمینه‌سازی برای آشتی ملی در آن، اشتراک نظر داشتند.

سفر نظامیان پاکستانی به ایران تازگی ندارد. ژنرال پرویز مشرف در زمان ریاست جمهوری‌اش برای شرکت در نشست سران منطقه به ایران سفر کرد و به نحوی مشابه، ارتشبد راحل شریف، فرمانده وقت ارتش پاکستان نیز در اواخر دی ۱۳۹۴ در معیت محمد نواز شریف، نخست وزیر وقت این کشور، در سفری چند ساعته برای میانجیگری میان ایران و عربستان سعودی از ریاض وارد تهران شد.

مهدی مطهرنیا کارشناس روابط بین‌الملل و استاد دانشگاه درباره سفر فرمانده ارتش پاکستان در راس یک هیات بلندپایه نظامی به تهران و اهداف وی از این سفر به دیدارنیوز گفت: پاکستان از جمله کشورهایی به حساب می‌آید که اهمیت آن جز به عنوان یک کشور هسته‌ای و همسایه ایران، به دلیل پیوستگی سیاسی و منطقه‌ای با ریاض هم است.

وی در ادامه اضافه کرد: دولت‌های گوناگونی که در پاکستان سرکار آمده‌اند با اهداف مختلف و غلظت‌های متفاوت، پیوستگی و وابستگی‌های معناداری را با ریاض دارا بودند، سفرهای مسئولان کشور پاکستان به ایران در واقع به فوریت در افکار عمومی این شائبه را ایجاد می‌کند که ایران و پاکستان به عنوان یکی از کشورهای نزدیک به ریاض در حال گفتگو هستند و به جز روابط دو جانبه و مسائل مورد علاقه بین خود، مسائل مربوط به منطقه نیز در این زمینه مطرح می‌شود.

این کارشناس سیاست خارجی در این خصوص یادآور شد: پاکستان برای ایران مانند شمشیر دو لبه است، زیرا در عین حالی که نزدیک به ریاض است و می‌تواند حالت میانجیگری به خود گیرد، از طرف دیگر به عنوان کشور همسایه ایران در مرزهای جنوب شرقی که دارای خطرات خاص خود از منظر گروه‌های تروریستی به زعم ایران است، مشکل‌زا هم به حساب می‌آید.

مطهرنیا در ادامه تاکید کرد: با توجه به بحران‌های سیاسی در داخل کشور ایران، مسائل منطقه‌ای و فشار همه جانبه بین‌المللی ایالات متحده آمریکا برحکومت موجود در تهران سفر هیات بلند پایه نظامی، مورد توجه محافل گوناگون سیاسی قرار می‌گیرد. هرکدام از طرفین بی‌تردید در بیان اهداف این سفر به روابط دو جانبه و افزایش سطح همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی اشاره می‌کند، ولی در عین حال افکار عمومی متوجه این مسئله است که اکنون برای ایران با توجه به بحران درونی که با آن دچار است، کنترل مرزهای جنوب شرقی و همچنین مرزهای دیگر در غرب اهمیت جدی دارد، چراکه با توجه به ریزش بهمن سوریه در عراق و امکان امتداد آن به درون کشور ما، در صورتی که مخاطراتی متوجه ایران شود، می‌تواند ایجاد کننده فضای فشار موسوم به دولبه قیچی؛ هم در شرق ایران و هم در غرب آن برای ناایمن شدن مرزها باشد.

وی در این خصوص افزود: سفر بلندپایه نظامی پاکستان به تهران بیشتر متوجه شکل دادن به یک توافق‌نامه امنیتی یا افزایش همکاری‌ها در این زمینه در ارتباط با مرزهای شرقی و در عین حال گفتگو برای رشد سطح تعاملات میان نیروهای مسلح در جهت امنیت بین‌المللی است، حال اینکه مذاکرات تا چه اندازه موفق خواهد بود باید گفت که چالش‌های فراوانی برای اسلام آباد و تهران وجود دارد؛ چراکه از یک سو از منظر بین‌المللی، تهران تحت فشار است و از سوی دیگر پاکستان نیز در شرایطی نیست که تصمیم‌گیری مستقلی در ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی در جهت همکاری‌ها با ایران داشته باشد.

این کارشناس روابط بین‌الملل ضمن اشاره به خط لوله صلح پاکستان تصریح کرد: خط لوله صلح پاکستان درجهت انتقال انرژی به شبه جزیره هند بعد از چندین دهه حتی با حاضر شدن ایران برای فروش زیر قیمت انرژی خود به پاکستان، به سامان جدی نرسیده است. این مسئله گرچه نشان دهنده تلاش ایران و پاکستان برای همکاری‌های دو جانبه در زمینه‌های نظامی و امنیتی است، اما با تردیدهایی همراه شده است.

مطهرنیا درخصوص همزمانی ورود فرمانده ارتش پاکستان و بروز اعتراضات در کشورمان، چنین توضیح داد: به هر تقدیر پاکستان نیز نگران شیوع موج بیداری است که درمنطقه شکوفا شده و جهت‌‎گیری‌های دینی در حوزه سیاسی را مورد پرسش قرار داده است. فراموش نکنیم اکنون در عراق مرجع شیعیان و یکی از مهم‌ترین مراجع شیعه تحت عنوان آیت‌الله سیستانی فتاوایی صادر می‌کند که در ارتباط با عدم دخالت روحانیت در عمق سیاسی و اجرایی شفاف است.

وی در این‌باره ابراز کرد: پاکستان نیز یکی از حامیان حضور دین در عرصه سیاست از طریق رادیکالیسم دینی محسوب می‌شود که نماد بارز آن طالبان در افغانستان است. سیستم اطلاعاتی پاکستان بالاترین میزان حمایت از طالبان را در دهه‌های گوناگون از خود نشان داده است و این انباشت، دیر یا زود در ارتباط با اهل تسنن و گرایش‌های گوناگون سیاسی می‌تواند جلوه کند و انعکاس‌های آن گریبانگیر کشورهای منطقه شود.

منبع:دیدار نیوز

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین