کد خبر: 10247
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۱
سریال ستایش سه

مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما نظرسنجی‌های متعددی منتشر و تلاش کرده است تا همواره بازتاب برنامه‌های جدید سیما را از نظر مخاطبان این رسانه بزرگ بررسی کند.

رویکرد امروز در یکی، دو سال گذشته مرکز تحقیقات سازمان صدا و سیما نظرسنجی‌های متعددی منتشر و تلاش کرده است تا همواره بازتاب برنامه‌های جدید سیما را از نظر مخاطبان این رسانه بزرگ بررسی کند. اگرچه همواره این نظرسنجی‌ها با انتقادهایی گسترده درباره شیوه به‌دست آوردن داده‌های اطلاعاتی مواجه می‌شوند، اما به‌نظر می‌رسد مدیران سازمان نیز تمایل چندانی به پاسخ دادن به این انتقادها ندارند. این در حالی است که برخی حاشیه‌های عجیب و غریب که در چند ماه اخیر درباره دستکاری در آرای مردمی در یک رقابت درون سازمانی میان برنامه‌های تلویزیونی رسانه‌ای شده بود،‌اعتبار برخی از نظرسنجی‌های سیما را با اما و اگرهایی روبه‌رو کرده است. به هر روی نتایج نظرسنجی‌های عمومی که معمولا از سوی صداوسیما اعلام می‌شود به ابزار منظمی برای سنجش میزان محبوبیت برنامه‌های سیما در میان مخاطبانش تبدیل شده است. نظرسنجی‌های سیما عموما پیرامون مجموعه‌های نمایشی و برنامه‌های ترکیبی است که مخاطبان بیشتری دارند. در تازه‌ترین نظرسنجی این سازمان که به‌تازگی منتشر شده، سریال‌های تلویزیونی مورد سنجش قرار گرفته‌اند.

صدرنشینان  نظرسنجی

براساس نظرسنجی مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما، سریال ستایش سه با ۳/ ۶۸ درصد و گیله‌وا با ۶/ ۲۱ درصد از شبکه سه سیما در صدرسریال‌های تلویزیون به لحاظ جذب مخاطب قرارگرفتند.  به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، براساس نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی بیش از ۸۰درصد مردم بیننده برنامه‌های سیمای جمهوری اسلامی ایران، اعم از سریال، فیلم سینمایی، مسابقه، مستند، سخنرانی، گفت‌وگومحور، ورزشی و اخبار هستند. بر این اساس ۳/ ۶۸ درصد از مردم بیننده مجموعه ۴۱ قسمتی ستایش سه بوده‌اند که ۵/ ۷۹ درصد از آنها درحد زیاد از این سریال رضایت داشته‌اند. همچنین ازمیان مخاطبان سریال ستایش سه، ۲/ ۸۶ درصد این سریال را از نظر بازی هنرپیشه‌ها، ۸/ ۸۳ درصد از نظر تیتراژ، ۶/ ۷۸ درصد از نظرآموزنده بودن، ۷/ ۷۷ درصد از نظرجذابیت و ۲/ ۷۳ درصد از نظرباورپذیربودن شخصیت‌ها درحد زیاد موفق دانسته‌اند. ۹/ ۶۲ درصد بینندگان این سریال هم ترتیب وقوع اتفاقات این سریال را مناسب ارزیابی کرده‌اند. براساس این نظرسنجی، ۶/ ۲۱ درصد از مردم بیننده سریال شش قسمتی گیله‌وا بوده‌اند که ۶/ ۷۱ درصد از آنها از این سریال درحدزیاد رضایت داشته‌اند.  

دیگر سریال‌ ها

بعد از دوسریال شبکه سه سیما، سریال ۱۰قسمتی پناه آخر شبکه یک با ۲/ ۱۴ درصد بیننده در رتبه سوم سریال‌های تلویزیونی که در ماه آبان پایان یافته‌اند، قرار گرفته است که ۵/ ۷۶ درصد از مخاطبان درحد زیاد ازاین سریال رضایت داشته‌اند. براساس این نظرسنجی، از میان مخاطبان سریال پناه آخر، ۱/ ۸۷ درصد از نظربازی هنرپیشه‌ها، ۶/ ۷۷ درصد از نظر آموزنده بودن، ۷/ ۷۶ درصد از نظر تیتراژ، ۴/ ۷۳درصد از نظرجذابیت داستان و ۳/ ۷۳ درصد از نظرباورپذیربودن شخصیت‌ها این سریال را درحد زیاد موفق دانسته‌اند. همچنین ۷/ ۶۴ درصد از مخاطبان پناه آخر ترتیب وقوع اتفاقات سریال را نیز مناسب ارزیابی کرده‌اند. دراین نظرسنجی سریال‌های تکراری که از شبکه‌های مختلف سیما پخش می‌شوند نیز مورد ارزیابی قرارگرفته‌اند که درمیان آنها سریال تلویزیونی یوسف پیامبراز شبکه آی‌فیلم برون‌مرزی، با ۹/ ۲۳ درصد مخاطب و ۹۹ درصد رضایت در صدر این سریال‌های تکراری درآبان ماه قرارگرفته است.

براساس این نظرسنجی، ۳۷درصد از مردم اصلا با پخش سریال‌های تکراری موافق نیستند ودرمقابل ۳۲ درصد از مردم در حد زیاد و ۳۱ درصد هم در حد کم از پخش سریال‌های تکراری رضایت دارند. این نظرسنجی همچنین درکنارسریال‌هایی که پایان یافته‌اند درباره شش قسمت ابتدایی سریال‌های به رنگ خاک شبکه یک و حکایت‌های کمال شبکه دو نظرمردم را دریافت کرده است که براساس آن ۷/ ۱۶ درصد بیننده سریال به رنگ خاک شبکه یک بوده‌اند و ۷/ ۷۹ درصد از مخاطبان آن ازاین سریال درحد زیاد رضایت داشته‌اند.  سریال به رنگ خاک شبکه یک سریالی ۳۵قسمتی است که تا دوشنبه ۲۷آبان ۱۶ قسمت از آن روی آنتن رفته و ۱۹ قسمت آن باقی مانده است. شش قسمت ابتدایی سریال تلویزیونی حکایت‌های کمال شبکه دو سیما نیز براساس این نظرسنجی ۲/ ۱۱ درصد بیننده‌ها را پای خود نشانده است که ۵/ ۷۹ درصد از آنها درحد زیاد از این سریال رضایت داشته‌اند. حکایت‌های کمال هم سریالی ۲۹ قسمتی است که تا دوشنبه ۲۷ آبان ۱۲ قسمت از آن روی آنتن شبکه دو سیما رفته و ۱۷ قسمت دیگر آن باقی مانده است. براساس نظرسنجی مرکزتحقیقات سازمان، ۶/ ۳۳ درصد از مردم سریال‌های شبکه نمایش خانگی را دنبال می‌کنند و ۶/ ۱۷ درصد هم بیننده سریال‌های شبکه‌های ماهواره‌ای هستند.

منبع:دنیای اقتصاد

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین