کد خبر: 10226
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵
بازار سینما

حوادث به وجود آمده بعد از افزایش قیمت بنزین کل محاسبات فروش را برهم زد.

رویکرد امروز بازگشت فیلم «خانه پدری» و ورود فیلم‌های جدید به چرخه اکران در هفته گذشته که در بین آنها فیلم کمدی نیز به چشم می‌خورد، دست‌ اندرکاران سینما را امیدوار کرده بود که دوباره سالن‌های نمایش با حضور مخاطبان رونق گیرد؛ اما حوادث به وجود آمده بعد از افزایش قیمت بنزین کل محاسبات فروش را برهم زد. کاهش این حجم فروش به چند عامل مهم مرتبط است؛ نخست اینکه صنعت‌هایی مانند سینما که به نوعی سرگرمی خانوادگی محسوب می‌شوند معمولا اولین قربانیان تشنجات اجتماعی و سیاسی هستند؛ زیرا علاوه بر لزوم تامین امنیت محیط خیابان‌ها و سینماها، نیازمند خاطری آسوده است که در چنین روزهایی کمتر حاصل می‌شود. از دیگر عواملی که در چند روز گذشته موجب کاهش فروش فیلم‌ها شده است، می‌توان به لغو تعدادی از برنامه‌ها و اکران‌های فیلم‌ها اشاره کرد؛ اکران خصوصی فیلم مطرب در پردیس کوروش، اکران ویژه شیر سنگی در موزه سینما، اکران خصوصی فیلم سمفونی نهم در پردیس ملت و جشن انجمن منتقدان سینمایی از جمله برنامه‌هایی بودند که در چند روز گذشته به دلایل مختلف لغو شدند.

سومین عاملی که در افت فروش روزهای اخیر تاثیر بسزایی داشته و نباید آن را از نظر دور داشت، اختلال در فروش آنلاین بلیت فیلم‌ها است. بسیاری از مخاطبان به‌دلیل قطع بودن اینترنت توانایی خرید بلیت را نداشتند. با توجه به قطع و وصل شدن‌های مکرر و بدون برنامه اینترنت و اختلال‌های به‌وجود آمده در سامانه‌ها فروش بلیت در روزهای اخیر، می‌توان انتظار داشت تا رفع این مشکل همچنان این عامل تاثیرگذار بر افت فروش پابرجا بماند. همان‌طور که علی سرتیپی پخش‌کننده و سینمادار، در گفت‌وگویی با «ایسنا» از مساعد نبودن شرایط برای خرید اینترنتی بلیت و اطلاع‌رسانی به مخاطبان گله‌مند است. پردیس سینمایی کورش روز شنبه به‌دلیل ترافیک زیادی که در مسیر این پردیس ایجاد شد و مخاطبان زیادی امکان رسیدن به سینما را نداشتند از عصر به بعد تعطیل شد و به گفته سرتیپی این تعطیلی در روز یکشنبه هم ادامه پیدا کرد. او گفته است: اگرچه دوشنبه ۲۷ آبان این پردیس دایر بوده، اما قطع بودن اینترنت مشکلاتی را دست‌کم برای اطلاع‌رسانی به وجود آورده است.

آمار فروش

بنابر اطلاعات سامانه رسمی فروش سینماها، مجموع فروش فیلم‌های روی پرده در روز یکشنبه تنها ۱۳۵ میلیون تومان و مجموع مخاطبان سینماها در سراسر کشور کمتر از ۱۲ هزار نفر ثبت شده است. در این میان فیلم سینمایی «مطرب» به‌عنوان پرفروش‌ترین فیلم در حال اکران که طی هفته گذشته حداقل مخاطب روزانه‌اش ۲۶ هزار نفر بوده و این آمار در پایان هفته به مرز ۷۸ هزار مخاطب فقط در روز جمعه رسیده بود، در روز شنبه ۱۰ هزار نفر و در روز یکشنبه تنها ۶ هزار نفر مخاطب داشته است. فیلم سینمایی «چشم و گوش بسته» دیگر فیلم کمدی روی پرده هم طی هفته گذشته حداقل ۶ هزار نفر را در یک روز به سینماها کشانده و آمار مخاطبانش در روز پایانی هفته قبل به مرز ۱۸ هزار نفر رسیده بود،‌ روز یکشنبه تنها ۳۶۰ نفر مخاطب داشته است. اشاره به آمار فروش دو فیلم کمدی در حال اکران، نشان‌دهنده وضعیتی است که دیگر فیلم‌های روی پرده هم طبیعتا از آن بی‌نصیب نمانده‌اند و می‌توان آن را شاهدمثالی از وضعیت حاکم بر سینماهای این روزهای کشور محسوب کرد.

ترکیب نامتناسب

علاوه‌بر عواملی که ذکر شد، برخی نحوه اکران فیلم‌ها را نیز در بروز افت فروش بی‌تاثیر نمی‌دانند؛ از آن جمله ترکیب نامتناسب فیلم‌هاست. همان‌طور که این مشکل در روزهای اخیر درباره اکران همزمان ۳ فیلم کودک و نوجوان دیده می‌شود.  سجاد نوروزی مدیر پردیس سینمایی «آزادی» در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر بر این نکته تاکید دارد و می‌گوید: «با نظام‌نامه و شیوه اکران فعلی، هم سینمادار و هم تهیه‌کننده متضرر می‌شوند؛ برای مثال در این دوره جدید سه فیلم کودک و نوجوان به نام «بنیامین»، «تورنادو» و «منطقه پرواز ممنوع» به نمایش گذاشته شده‌اند که هر سه در گیشه شکست خواهند خورد؛ چون سینمای ما کشش این را ندارد که سه فیلم کودک به‌صورت همزمان به نمایش دربیاید البته بستری هم برای این امر وجود ندارد. گویا شرایط به‌گونه‌ای شده است که برای رفع تکلیف یکسری از فیلم‌ها روانه اکران می‌شوند، دو هفته روی پرده می‌مانند و با فروش حداقلی کنار  می‌روند.»

نوروزی بیان کرد: «هرچند در چنین شرایطی ممکن است این فیلم‌ها تهیه‌کننده‌های ارگانی داشته باشند و پولشان را یک سرمایه‌گذار داده باشد تا تهیه‌کننده متضرر نشود؛ ولی در این میان سینمادار نابود می‌شود. بنابراین در حال حاضر ترکش‌های این شیوه اکران فقط بر پیکره سینماداران وارد می‌شود و سینمادارها بازنده‌ها و متضرران اصلی این شیوه اکران هستند. بعضی از آقایان تهیه‌کننده یا پول از یک ارگان یا از یک سرمایه‌دار گرفته‌اند و بعضا دغدغه فروش هم ندارند؛ اما دفاتر پخش و سینماداران در این بین نقش‌های اصلی را دارند؛ چراکه دفاتر پخش باید هزینه کنند تا بیلبورد بگیرند و تبلیغات کنند؛ اما همان فیلم فروش نمی‌کند.» وی افزود: «این شرایط حاصل این موضوع است که به یکباره ۶، ۷ فیلم با هم اکران می‌شوند؛ در حالی که فیلمی مانند «هزارتو» هنوز می‌فروشد و مسیر رشد خود را طی می‌کند؛ اما به یک‌باره فیلم‌های جدید می‌آیند و این قاعده را به هم می‌زنند، هرچند به این شکل فیلم‌های جدید هم متضرر می‌شوند.»

منبع:دنیای اقتصاد

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =

پربازدیدترین

آخرین اخبار

پربحث‌ترین